Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Będą autostrady bez korków?

Data publikacji: Autor: Michał Wroński

Fot. Tomasz Hołod Utknąłeś w korku na autostradzie i zastanawiasz się, jak ominąć wąskie gardło? Dziś musisz radzić sobie sam. Po Euro 2012 drogowcy ostrzegą cię o kłopotach i podpowiedzą trasę objazdu.

Utknąłeś w korku na autostradzie i zastanawiasz się, jak ominąć wąskie gardło? Dziś musisz radzić sobie sam. Po Euro 2012 drogowcy ostrzegą cię o kłopotach i podpowiedzą trasę objazdu .


Fot. Tomasz Hołod Wszystko za sprawą centrum zarządzania ruchem, które powstanie w Zabrzu-Kończycach. Trafiać tam będą informacje o warunkach jazdy na autostradzie A1 z Pyrzowic do Gorzyczek i odcinku A4 od Górnego Śląska po Ukrainę.

Dane przesyłać będą rozmieszczone wzdłuż drogi kamery, czujniki natężenia ruchu, stacje meteo i patrole Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po ich obróbce komunikaty dla kierowców trafią na specjalne, elektroniczne tablice, do systemów obsługujących samochodowe GPS-y oraz mediów.

– Od tego nie ma odwrotu. By poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy, musimy wdrażać inteligentne systemy zarządzania ruchem – podkreśla Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA.

Aby system był skuteczny, musi dać kierowcom konkretne wskazówki, a w monitorowanym odcinku trasy nie może być luk. I tu jest problem. Dopóki np. Drogowa Trasa Średnicowa nie zostanie doprowadzona do Gliwic, jedyną alternatywą dla kierowców jadących stamtąd autostradą do Katowic będzie przebijanie się przez zatłoczone ulice śląskiej aglomeracji.

Z kolei na wschód od Katowic rozpoczyna się koncesyjny odcinek autostrady, a drogowcy jeszcze nie rozmawiali ze Stalexportem Autostradą Małopolską na temat włączenia tego odcinka A4 do systemu. Rafał Czachowski, rzecznik spółki, zapewniał, że interes koncesjonariusza nie musi rozmijać się z interesem kierowców i SAM nie zablokuje napływu danych do systemu.

Zobacz także:
Zmiany w przepisach zatwierdzone
Benzyna może kosztować ponad 5 zł

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • grzeg1968

    Szkoda, że jeszcze tyle trzeba czekać i dotyczy to tylko kilku odcinków autostrad...Ale może już nie będę narzekać:)http://blog.mistrz-kierownicy.com.pl/

  • motor56

    no pewnie, że nie będzie korków jak benzyna zdrożeje do 10 zł za litr, to wszyscy przesiądą się na rowery. Ale ten TUSK to genialnie wymyślił.

  • RysiekK

    proszę nie wygłaszać bzdur typu "auto albo rower" [i](w domyśle auto takie jak teraz i tak jak teraz używane ) [/i]bo to g.. prawda ! Po prostu musieliby wogóle zacząć myśleć jak mniej spalić lub nie spalać wogóle ...a ci mniej bystrzy rzeczywiście na rower lub w autobus

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości