Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Będą ostrzejsze kary dla nietrzeźwych kierujących

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot: Janusz Wójtowicz Senat poparł z poprawkami zmiany w prawie ws. pijanych kierowców. Przepisy dotyczą m.in. nawiązek na rzecz poszkodowanych oraz możliwości instalowania blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu.

Fot: Janusz WójtowiczNowelizację poparło 57 senatorów, nikt nie był przeciwny, a 31 senatorów wstrzymało się od głosu. Jedna z zaproponowanych poprawek dotyczy możliwości rozkładania na raty i umarzania nawiązek na rzecz Skarbu Państwa także do nawiązek orzekanych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przypomnijmy, że godnie z nowelizacją wobec nietrzeźwych kierujących sąd razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy zasądzałby też nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu byłoby to 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym. Dla recydywistów i osób odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka wynosiłaby co najmniej 10 tys. zł.

W przypadku ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd orzekałby dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień, jeśli wcześniej je kierowcy odebrano mają grozić nawet dwa lata więzienia.

Zmiany dotyczą także możliwości wyposażenia samochodów prowadzonych przez osoby skazane za jazdę po pijanemu w blokadę alkoholową. Urządzenie uniemożliwiałaby uruchomienie auta w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekraczałby 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc  Montaż blokad alkoholowych miałby dotyczyć kierowców, którzy będą się starać o przywrócenie uprawnień, gdy orzeczono wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości