Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Będzie można jeździć bez prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Będzie można jeździć bez prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego Kierowca nie będzie musiał wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ważnej polisy OC. Pozwoli na to nowe prawo, które ma wejść w życie w przyszłym roku.

Szykowana właśnie przez urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nowa ustawa niesie wiele ułatwień dla kierowców. Jednym z najważniejszych jest brak obowiązku posiadania podczas kontroli drogowego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego (o ile jest się właścicielem kierowanego pojazdu) i dowodu zawarcia ważnej polisy OC.

Kierowca będzie się musiał wylegitymować jedynie dowodem osobistym lub paszportem, a pozostałe informacje (o uprawnieniach do kierowania, własności pojazdu, ubezpieczeniu OC) policjant sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Z bazą danych będzie się mógł połączyć za pomocą komputera zainstalowanego w radiowozie.

Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców zakłada również, że kierowca będzie mógł prowadzić od razu po zdaniu egzaminu. Prawa jazdy mają bowiem wydawać wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Urzędnicy proponują także, by samochód – również ten sprowadzony z zagranicy – można było rejestrować tylko w jednym miejscu – starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim (miasta na prawach powiatu). Co ciekawe, rejestracji będzie można dokonać w dowolnym urzędzie niezależnie od miejsca zamieszkania, a numer rejestracyjny samochodu nie będzie się zmieniał, nawet jeśli auto zostanie sprzedane nowemu właścicielowi.

Wszystkie te udogodnienia mogą wejść w życie dzięki uruchomieniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jak informuje MSWiA, projekt ustawy ma w kwietniu trafić do konsultacji międzyresortowych. Powinien zostać uchwalony przez parlament jeszcze przed wakacjami. W życie ma wejść rok od uchwalenia, a więc w połowie 2012 r.

Będzie można jeździć bez prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Będzie można jeździć bez prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości