Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Będzie nowa kategoria prawa jazdy AM - na skutery

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Będzie nowa kategoria prawa jazdy AM - na skutery - Od 25 lat mam uprawnienia motorowerowe. Czy jak zmienią się przepisy będę musiał się o nie starać ponownie? - pyta 60-letni Krystian Kilichowski z Pustej Dąbrówki w powiecie golubskim (woj. kujawsko-pomorskie).

Pan Krystian jeździ skuterem o małej mocy silnika. Jest to dla niego podstawowy środek lokomocji – przez ostatnie trzy lat przejechał 40 tysięcy kilometrów.

Wystarczy dowód osobisty

- Osoba kończąca 18 lat w ogóle nie musi mieć karty motorowerowej, jeśli oczywiście jedzie jednośladem o pojemności skokowej silnika do 50 centymetrów sześciennych - informuje Tadeusz Błażejewski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. - Jedynym dokumentem, który musi posiadać przy sobie, jest dowód osobisty. Jeśli zaś ktoś już posiada kartę motorowerową, to oczywiście może ją okazać policjantowi na drodze, jako że ta nie traci ważności. Są to tak zwane prawa nabyte.

Kartę motorowerową musi jednak posiadać nastolatek korzystający z tego środka transportu - może ją zdobyć osoba kończąca 13 lat. Dokument wydaje dyrektor gimnazjum po odbyciu przez ucznia szkolenia z zakresu ruchu drogowego lub wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.

Dowód osobisty wystarczy także osobie dorosłej od 19 stycznia 2013 roku, gdy zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami wejdą w życie nowe kategorie prawa jazdy, w tym AM. Ta uprawniać będzie do kierowania motorowerami, skuterami i trójkołowcami o pojemności skokowej silnika do 50 cm sześc., mocy do 4 kW (prędkość musi być ograniczona do 45 km na godz.).

Podniesiona granica wieku

Jednak nieletni będzie musiał zdobyć prawo jazdy kategorii AM. Dolny limit wieku podniesiony zostanie do 14 lat. Nastolatek będzie musiał ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Marek Weckwerth

Będzie nowa kategoria prawa jazdy AM - na skutery
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Będzie nowa kategoria prawa jazdy AM - na skutery

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości