Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Będzie więcej płatnych dróg. Nie wszyscy jednak zapłacą

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) nie przewiduje przedłużenia okresu przejściowego funkcjonowania dwóch systemów poboru opłat na drogach: radiowego viaTOLL i elektronicznego e-TOLL. viaTOLL ma zostać wyłączony 30 września, ale to nie koniec zmian. Jedna z nich planowana jest na przyszły rok.

Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury system płatności dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz autobusów ma objąć wszystkie autostrady i drogi ekspresowe. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", jednocześnie nie jest w planach objęcie opłatami na kolejnych fragmentach dróg kierowców samochodów osobowych.

Opłaty miałyby obowiązywać na trasach oddanych do użytkowania od momentu ostatniego wydłużenia listy dróg płatnych, czyli od września 2017 r. To około 1400 km.

Jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, lista płatnych dróg będzie się też sukcesywnie wydłużała wraz z oddawaniem nowych odcinków tras szybkiego ruchu.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

System e-TOLL to rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony najpóźniej do 30 września 2021 r. W tym czasie przewiduje się okres przejściowy, w którym będą funkcjonować dwa systemy poboru opłat dla pojazdów ciężkich - viaTOLL i e-TOLL. Każdy użytkownik będzie miał możliwość wyboru najdogodniejszego dla niego terminu przejścia do e-TOLL.

Nowy system służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Umożliwi on opłacanie przejazdów zarówno przez pojazdy ciężkie, jak i lekkie (na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez skarb państwa). e-TOLL jest zintegrowany z system SENT oraz usługami gov.pl.

Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-budowa-autostrad/budowa-autostrad/news-przybedzie-okolo-1400-km-platnych-drog-chodzi-o-ciezarowki-i,nId,5453592#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
ddane do użytkowania od momentu ostatniego wydłużenia listy dróg płatnych, czyli od września 2017 r.

Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-budowa-autostrad/budowa-autostrad/news-przybedzie-okolo-1400-km-platnych-drog-chodzi-o-ciezarowki-i,nId,5453592#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Zobacz także: Jeep Wrangler w wersji hybrydowej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości