Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Benzyna drożeje, ale LPG tanieje - zamontuj instalację gazową!

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Benzyna drożeje, ale LPG tanieje - zamontuj instalację gazową! Benzyna i olej napędowy raczej nie przestaną drożeć do wakacji. Tymczasem autogaz ciągle tanieje. Na montaż instalacji LPG trzeba więc czekać w kolejkach.

Jeszcze na początku stycznia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała na polskich stacjach średnio 4,80 zł. Olej napędowy był o ok. 10 gr tańszy. W tym czasie za LPG trzeba było zapłacić nawet 2,70 zł. W ciągu czterech miesięcy autogaz potaniał do 2,30-2,40 zł, a benzyna i olej dawno przekroczyły granicę 5 zł, osiągając w niektórych regionach ceny powyżej 5,20 zł. Do tego ceny paliw ropopochodnych w najbliższych miesiącach raczej nie spadną. Nic dziwnego, że chętnych do montażu instalacji gazowej w samochodzie przybywa.

Jak prawidłowo dobrać instalację LPG i ile kosztuje przeróbka - kompleksowy poradnik

Od ręki samochodu na gaz nie przerobisz

W podkarpackich warsztatach przystosowujących auta do jazdy na gaz LPG takiego ruchu nie było od ubiegłorocznych wakacji. Szalejące ceny benzyny sprawiły, że na przeróbkę samochodu decyduje się coraz więcej kierowców. W firmie Awres do kolejki trzeba zapisać się z kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Podobnie jest w rzeszowskiej Eksie.

- Zainteresowanie instalacjami LPG rośnie z każdym tygodniem. Ale nie ma się czemu dziwić. Gaz jest ciągle tani, a benzyna i olej napędowy regularnie drożeją. Różnica na poziomie 50 proc. między tymi paliwami pozwala oszczędzić naprawdę sporo – tłumaczy Ryszard Paulo, właściciel Eksy.

Jakie instalacje gazowe montują kierowcy?

- To już praktycznie tylko instalacje sekwencyjne. Tańszych i prostszych nie montujemy z dwóch powodów. Po pierwsze pasują do coraz mniejszej liczby modeli samochodów. Po drugie kierowcy przekonali się, że na instalacji LPG nie warto oszczędzać, bo im lepsza, tym jazda przyjemniejsza i bezproblemowa – wyjaśnia Wojciech Zieliński z Awresu.

Michał Kwaśniak z Rzeszowa samochód po przeróbce na gaz odebrał z warsztatu w czwartek.

- Długo się łamałem, bo wiele osób twierdzi, że gaz przyspiesza zużycie silnika. Ale wszystko na spokojnie przekalkulowałem i okazało się, że oszczędzę mnóstwo pieniędzy. Ja miesięcznie przejeżdżam ok. 2 tysięcy kilometrów. Zakładając, że auto spali mi 10 litrów gazu, zapłacę za pokonanie tego dystansu ok. 500 zł. Na benzynę wydawałem do tej pory dwa razy więcej – mówi właściciel Volkswagena Golfa.

Przeróbka na gaz kosztuje, ale....

Ile kosztuje przeróbka? W tej chwili za instalację sekwencyjną, z bezpośrednim wtryskiem gazu trzeba zapłacić ok. 2,5-4,5 tys. zł. Takie urządzenia stosuje się do najnowszych modeli silników, z wielopunktowym, elektronicznym wtryskiem paliwa. Ich atutem jest przede wszystkim bardzo precyzyjne działanie. Gaz podawany jest pod ciśnieniem bezpośrednio do kolektora w pobliże wtryskiwaczy.

Komu montaż instalacji gazowej się opłaci?

Zakładając, że samochód spala na 100 km 10 litrów benzyny po 4,85 zł za litr obliczymy, że przejechanie tego dystansu będzie nas kosztować 48,5 zł. Jeżdżąc na gazie po 2,50 zł za litr, za przejechanie 100 km zapłacimy ok. 30 zł (przy spalaniu 12 l/100km). Po przejechaniu każdych 100 km do skarbonki wrzucimy zatem 18,5 zł.

Najprostsza instalacja zwróci się nam po ok. 6500 km (cena 1200 zł). Urządzenie do zasilania silnika z jednopunktowym wtryskiem zapracuje na siebie po ok. 10000 km (cena 1800 zł). Koszt średniej klasy instalacji sekwencyjnej zwróci się nam po ok. 17000 km (cena 3200 zł).

Gaz będzie jeszcze tańszy

Zdaniem Jakuba Boguckiego, analityka rynku paliw z portalu e-petrol.pl, w kolejnych miesiącach gaz powinien dalej tanieć.

- Można tak przypuszczać chociażby w oparciu o analizę sytuacji na rynkach w Rosji, Kazachstanie i na Białorusi, skąd do Polski importuje się ponad 80 proc. sprzedawanego tu gazu LPG. Niestety sytuacja z benzyną i olejem napędowym jest zgoła inna. Z końcem kwietnia przestaje obowiązywać ulga biokomponentowa, a to oznacza, że ceny pójdą w górę o 7-8 groszy na litrze – przewiduje Bogucki.

Podobnego zdania jest Jacek Żuczek, właściciel stacji paliw Źródełko w Rzeszowie.

- Na mojej stacji gaz LPG sprzedaję już ponad osiem lat. W tym czasie zaobserwowałem pewną prawidłowość. Jesienią i zimą autogaz zawsze drożeje, a potem na wiosnę zaczyna tanieć. Najniższe ceny są zazwyczaj w wakacje. Patrząc na tegoroczną sytuację na rynku, przypuszczam, że podobnie będzie i tym razem – przypuszcza Żuczek.

Bartosz Gubernat

Benzyna drożeje, ale LPG tanieje - zamontuj instalację gazową!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Benzyna drożeje, ale LPG tanieje - zamontuj instalację gazową!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości