Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Benzyna po pięć złotych?

Data publikacji: Autor: (kr/ip)

Fot: Archiwum Litr 98-oktanowej benzyny będzie w przyszłym tygodniu kosztował prawdopodobnie pięć złotych. Przed majówką w górę pójdą też ceny popularnej 95-tki i oleju napędowego.

Fot: ArchiwumPaliwa na stacjach wyraźnie podrożały, a sytuacja na rynku hurtowym wskazuje, że to jeszcze nie koniec wzrostu cen. Na pocieszenie warto przypomnieć, że tankując w trakcie ubiegłorocznego weekendu majowego płaciliśmy 5,37 PLN/l benzyny bezołowiowej 95 i 5,36 PLN/l diesla.

Benzyna w hurcie rekordowo droga

W mijającym tygodniu na hurtowym rynku paliw systematycznie drożała benzyna, której cena pierwszy raz od listopada ubiegłego roku przekroczyła poziom 3800 PLN/metr sześc. W porównaniu z ubiegłym piątkiem metr sześcienny 95-oktanowej benzyny podrożał o blisko 50 złotych i kosztuje dzisiaj 3841,20 PLN. W przypadku oleju napędowego wzrost cen w skali tygodnia to jedynie 9 złotych. Średnia cena diesla w krajowych rafineriach wynosi aktualnie 3695,60 PLN/metr sześc.

Pięć złotych na stacjach coraz bliżej

Prognoza na majówkę zakłada dalszy wzrost cen na stacjach, ale w perspektywie kilku najbliższych tygodni cena 5 złotych za litr 95-oktanowej benzyny czy oleju napędowego jeszcze nam nie grozi. Według szacunków zespołu analiz e-petrol.pl, takie poziom w tym roku jednak zobaczymy i to już w trakcie wakacji.  

W przyszłym  tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 będziemy średnio płacić 4,73-4,82 PLN/l. Przedział cenowy dla oleju napędowego to 4,65-4,74 PLN/l, a dla autogazu 1,94-2,03 PLN/l.

Bomby poruszyły rynek ropy

Tydzień rozpoczęły dane dotyczące poszukiwań naftowych w USA - nadal zagadnieniem kluczowym dla podaży surowcowej na świecie jest spadająca ilość wiertni, których obecnie jest 734, a spadki tej liczby trwają 19 tygodni. Pobudzająco jednak w poczatkach tygodnia mogły działać informacje z Chin o zmniejszeniu rezerw bankowych, co może w najbliższym czasie stumulować zakupy surowca przez Państwo Środka.

W środę pojawiła się na rynku ważna informacja, że Arabia Saudyjska zakończyła kampanię wojskową przeciwko rebeliantom szyickim Huti, którzy zajęli duże obszary Jemenu. Konflikt budził spore obawy odnośnie stabilności przepływu ropy przez cieśninę Bab El-Mandab, której wschodni brzeg jest właśnie w jurysdykcji Jemenu. Zakończenie konfliktu ogłoszono jednak nieco pochopnie, bowiem już od czwartku działania wojskowe zostały wznowione – a skutkiem bombardowań było m.in. gwałtowne podbicie cen ropy w czwartek, niemal do poziomu 65 USD za baryłkę. Inne sygnały w tygodniu były raczej prospadkowe – choćby dane o zapasach w USA, a także wskaźniki produkcyjne z Bliskiego Wschodu. Międzynarodowa Agencja Energii informowała, że kluczowy kraj Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej – Arabia Saudyjska zwiększyła swoją produkcję do 10,1 mln baryłek dziennie w marcu. Saudyjscy decydenci sugerują też, że kolejne miesiące nie będą obiegać od tego poziomu wydobycia, co mogłoby powodować ograniczenie perspektywy zwyżek cen.

W przyszłym tygodniu zmiany mogą zapewne być kształtowane w mniejszym stopniu przez emocje związane z sytuacją w Jemenie, a więcej zainteresowania będą generować czynniki makroekonomiczne – poznamy m.in. amerykański indeks Conference Board czy PMI amerykańskiego przemysłu. Póki co jednak nie wydaje się prawdopodobny dalszy ciąg podwyżkowego rajdu, który widzieliśmy wczoraj – a nawet jeśli będziemy mieć do czynienia ze wzrostami, to bardziej umiarkowanymi i stonowanymi. 

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2015-04-22
Pb 98 4,95
Pb 95 4,73
ON 4,66
LPG 1,99

PLN brutto/l

                                                                                              Źródło: e-petrol.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • szyderca (gość)

    Dlaczego tak drogo przecież ropa staniała kosztuje 60 dolarów, czyżby kopaczka podniosła akcyze.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości