Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Benzyna w baku może... zgnić

Data publikacji: Autor: (LM)

 Rosnące ceny benzyny sprawiają, że na naszych drogach wciąż przybywa samochodów zasilanych gazem LPG

.

TIGRAN VARDIKYAN

Montaż instalacji gazowej, to w zależności od rodzaju auta, wydatek od ok. 1,2-1,5 tys. do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak kierowca w ciągu roku przejeżdża spory dystans, to zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą. Dodatkową zachętą do montażu instalacji gazowej jest możliwość zapłacenia za nią w ratach - obecnie takie rozwiązanie proponuje większość profesjonalnych warsztatów.

Po zamontowaniu instalacji LPG, użytkownik samochodu z reguły szybko zapomina o benzynie - nic dziwnego, w końcu obecnie jest ona ponad dwukrotnie droższa od gazu. W baku pozostaje tylko minimalna jej ilość, która służy tylko i wyłącznie do uruchamiania silnika. Po nabraniu odpowiednich obrotów lub odpowiedniej temperatury jednostka napędowa przechodzi na zasilanie gazowe, zużywając przez ten czas niewielkie ilości benzyny. Nie wszyscy wiedzą, że benzyna starzeje się - potrafi wręcz zgnić, jak często określają to zjawisko mechanicy. Wytrącające się składniki benzyny, woda oraz inne osady doprowadzają do zamulenia układu paliwowego. Jest to szczególnie niebezpieczne w nowoczesnych silnikach z układami wtryskiwaczy, ale również przy zasilaniu gaźnikowym, gdzie osady i zanieczyszczenia mogą zatkać dysze. W efekcie będą występowały problemy z uruchomieniem silnika, niestabilnymi obrotami, utratą mocy, zwiększonym zużyciem paliwa i większą emisją szkodliwych gazów.

W celu przeciwdziałania tym wszystkim niepożądanym zjawiskom należałoby od czasu do czasu, zamiast na gazie, pojeździć na benzynie i następnie zatankować świeże paliwo. Właściciele aut z instalacją LPG rzadko jednak tak postępują. To właśnie z myślą o nich niedawno pojawił się na rynku specjalny preparat. Wysokiej jakości środek czyszczący zawarty w tym preparacie skutecznie usuwa z całego systemu paliwowego wszelkie zanieczyszczenia, zalegające między innymi w cienkich przewodach paliwowych, a także wiąże i usuwa wodę, ułatwiając w ten sposób eksploatację samochodu.

Preparat, kosztujący około 13 zł, należy dolać do benzyny w zbiorniku paliwa. Zawartość opakowania, wynosząca 250 ml przeznaczona jest na 60 litrów benzyny. Środek będzie zapobiegał jej starzeniu się, ale - by w pełni oczyścić układ paliwowy - należy, raz na dwa tygodnie lub częściej (w zależności od intensywności eksploatacji) przejechać na benzynie wymieszanej z dodatkiem jednorazowo około 20 kilometrów. Regularne stosowanie preparatu pozwoli na utrzymanie układu paliwowego oraz całego silnika w optymalnym stanie.

Do początku

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Tomek (gość)

    I cały syf pójdzie we wtryski.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości