Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Bez bramek na A2 i A4. Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. GDDKiA Od 1 grudnia przejedziesz odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica bez czekania przy szlabanie. Kierowcy opłacą przejazd z wykorzystaniem rządowej aplikacji lub partnerskich sieci dystrybucji.

Przed nami kolejna wielka zmiana, którą zapowiadaliśmy wdrażając nowy system poboru opłat drogowych. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL już 1 grudnia zlikwidujemy szlabany na państwowych autostradach. Przejazd aut osobowych i motocykli odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica nie będzie wymagał zatrzymywania się. Dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, bo ruch będzie się odbywał płynnie – informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Na państwowych autostradach tylko e-TOLL

Od 1 grudnia br. użytkownicy samochodów osobowych i motocykli opłacą przejazdy płatnymi odcinakami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w sposób elektroniczny, a system manualny nie będzie już dostępny. Kierowcy wjeżdżając na płatny odcinek autostrady nie będą zatrzymywać się, żeby pobrać bilet, a zjeżdżając – aby bilet opłacić u inkasenta. Ruch będzie odbywał się płynnie, w trybie tzw. free flow.

Oznacza to, że od 1 grudnia Manualny System Poboru Opłat zostanie wygaszony, a państwowe  odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

Kierowcy za przejazd autostradą  zapłacą:

 • e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów;
 • za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od 1 grudnia br. na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu:

 • Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.
 • Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.

Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta.

Place Poboru Opłat zostaną właściwie oznakowane i będzie na nich obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Nowe metody opłacania przejazdu

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały dla użytkowników samochodów osobowych i motocykli nową metodę płacenia za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4 – e-bilet autostradowy. Będzie można go nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu będzie możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet zakupiono. Dostępne będą dwie formy e-biletu autostradowego: elektroniczna oraz papierowa. W przypadku obu form wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych do naliczenia opłaty za przejazd autostradą (nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegóły planowanej do pokonania trasy).

Zobacz także: Opony całoroczne. Czy warto inwestować?

Nowa rządowa aplikacja e-TOLL PL BILET umożliwi w kilku prostych krokach zakup e-biletu autostradowego oraz – w razie potrzeby – również jego zwrot. Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore.

Ponadto, aby opłacić przejazd kierowcy będą mogli skorzystać z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi Szef Krajowej Administracji Skarbowa zawiera umowy partnerskie. Kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos.

Kara za brak opłaty

Do sprawdzania prawidłowości wnoszenia opłat służą urządzenia kontrolne zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych. Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

W przypadku kontroli realizowanej na drodze, na poczet opłaty dodatkowej może zostać pobrana kaucja, jeśli kierowca mieszka na terenie kraju, który nie jest związany z Polską umową lub porozumieniem o współpracy we wzajemnym dochodzeniu tej opłaty.

Kontrola wnoszenia opłat na autostradach może być realizowana przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli braku ważnego e-biletu autostradowego lub urządzenia GPS przekazującego dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL (aplikacji e-TOLL PL, OBU/ZSL) na kierującego pojazdem zostanie nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego wysokości 500 zł. Mandatem karnym zagrożone jest również działanie kierowcy mające na celu uniemożliwienie właściwego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.).

Zobacz także: Jeep Wrangler w wersji hybrydowej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • jan (gość)

  rzad z dykty nieprzygotovany nigdzie stacjonarnie nie mozna kupic biletu co mam zrobic nie mam komorki internetu konta v abnku

 • LLOT (gość)

  2021-11-29 bilet autostradowy kupisz na stacji benzynowej Obaitka, czyli na ORLENIE.

 • Kuba (gość)

  każdej stacji orlen,czy tylko przy autostradzie a2?

 • waldee (gość)

  A nie można po prostu zrobić naklejek na przednią szybę tak jak mają w Czechach czy Austrii

 • waldee (gość)

  I opłata abonamentowa okresowa, np dzienny, tygodniowy, miesięczny, roczny. Płacisz abonament i jeździsz ile potrzebujesz.

 • Uuu (gość)

  A co z ludzikami z tych budek?

 • gość (gość)

  ludziki z budek - na bruk. Nowoczesność psia mać.

 • murdock (gość)

  waldee od blisko roku w Czechach nie ma winiet. Tam masz system eDalnice

 • Ania (gość)

  Czy obowiązuje ta płatność na a4 w brzeczkowicach czy jest normalnie pobór oplat

 • salix207 (gość)

  Qrwa mać! Takie coś to tylko w pislandzie. Nie mam komórki, smartfona tylko stacjonarny PC i co mam go wozić w bagażniku, czy na dachu?

 • szklarz 22 (gość)

  przejechalem sie autostrada z katowic do wroclawia i z powrotem i powiem tak;super zadnego korka szybko sprawnie i wygodnie brawo PiS

 • Pytajnik (gość)

  A co z bezpłatna częścią autostrady ? Mam na myśli obwodnice Gliwic

 • Rafał (gość)

  Zamiast kupić winiete dobową, tygodniową, miesięczną na każdej stacji jak to jest na Węgrzech, Słowacji, Chorwacji, każą udostępniać swoją pozycje gps za pośrednictwem jakiejś gównianej rządowej apki która jest zrobiona na kolanie za zapewne grube banki. Pisiorskie psy

 • Ewa (gość)

  strach boje się wakacji a może zrezygnować? Granice są otwarte a Polska się zamyka.

 • Ewa (gość)

  Traciliśmy czas na bramkach, ale jechaliśmy dalej bez problemów bez mandatu.

 • Adi (gość)

  Wszystko tylko aplikacje i zbieranie danych, potem beda wiedziec gdzie ci Polacy pouciekali i beda mieli nr konta, jakie samochody i beda sie upominac o jakis podatek emigracyjny. Zobaczycie

 • Mikki (gość)

  Polaki zaplace zus vat i innego tax.panstwo za ten pienendze inwestuje na magistrali , buduje magistrali. dalej 500zlot mandat wyslaje do osoby ktory zaplacili pienendze dla budowania magistrali)))))))) a drogi polaki, tak jest normalne? za waszi pienendze bylo budowana magistrali i za 3dni upuznenie 500zloty mandat dla was okay? pozdrawiam

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości