Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bez mandatu za ostrzeganie światłami przed drogówką?!

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Bez mandatu za ostrzeganie światłami przed drogówką?! Policjanci nie będą mogli karać kierowców, którzy światłami ostrzegają przed patrolem drogówki z radarem. Takiej zmiany prawa domaga się jeden z posłów PO. Teraz mruganie długimi, by ostrzec innych kierowców, kosztuje 200 zł mandatu.

Henryk Siedlaczek, poseł Platformy Obywatelskiej z Górnego Śląska, złożył właśnie w tej sprawie interpelację do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. Chce zmian w kodeksie drogowym.

Według niego karanie kierowców za niezgodnie z przepisami używanie świateł, czyli m.in. ostrzeganie popularnym mrugnięciem przed patrolem policji jest złym prawem.

- Przecież kierowca który jest ostrzegany, redukuje prędkość, a to wpływa na bezpieczeństwo na drogach – powiedział regioMoto Henryk Siedlaczek z PO. – Poza tym dla kierowców, którzy zostali w porę ostrzeżeni, widok policjantów z radarem nie będzie zaskoczeniem, nie będą więc gwałtownie hamować, co jest szczególnie niebezpieczne.

Poseł mówi też, że skoro przy drogach są znaki informujące o fotoradarach i kontrolach radarowych, to dlaczego karane ma być informowanie o stojącym na poboczu, czy w zatoczce patrolu drogówki. - Policja ma dbać o bezpieczeństwo, stawiać na prewencję, a nie tylko wypisywać mandaty – argumentuje.

Policjanci natomiast uważają pomysł posła Siedlaczka za zły.

- Funkcjonariusze z lotnych patroli nie tylko walczą z piratami drogowymi – wyjaśnia komisarz Marek Florianowicz z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Załóżmy, że przed patrolem drogówki ostrzeżemy złodzieja, który właśnie ukradł samochód i jedzie nim do dziupli. Od razu zatrzyma się i zawróci, a tak byłaby szansa, że wpadłby w ręce policji. To samo tyczy się pijaków za kierownicą. Bardzo często zdarza się, że złapany za przekroczenie prędkości kierowca był na podwójnym gazie. Przecież w ten sposób policjanci z drogówki eliminują potencjalnych zabójców.

Bez mandatu za ostrzeganie światłami przed drogówką?!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Bez mandatu za ostrzeganie światłami przed drogówką?!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości