Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bez parkomatów

Data publikacji: Autor: (maj) - Dziennik Łódzki

Nie będzie parkomatów w centrum Łodzi. Przynajmniej do końca września. Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miejskiego w Łodzi unieważnił przetarg na dostawę urządzeń.

 

Trzy miesiące temu przetarg już raz został unieważniony, ale po skargach oferentów, Urząd Zamówień Publicznych nakazał kontynuowanie procedury. Jako powód obecnego unieważnienia podano przyczyny formalne, uniemożliwiające przeprowadzenie przetargu zgodnie z obowiązującym prawem.

 

– Do końca marca parkomaty miały stanąć na ulicach, a gdybyśmy teraz wydali werdykt, firma, która wygra, nie zdążyłaby wykonać zamówienia – wyjaśnia Aleksandra Mioduszewska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu UMŁ. – Zmieniły się też przepisy finansowe i musielibyśmy zmienić warunki przetargu w trakcie jego trwania. Taka zmiana byłaby sprzeczna z prawem i dawała możliwość zaskarżenia decyzji.

 

Skarg na werdykt komisji przetargowej i tak należy się spodziewać. Zdobycie kontraktu na obsługę płatnego parkowania w Łodzi daje duże zyski – do 45 proc. wpływów z parkowania. Jak się szacuje, z płatnych parkingów w Łodzi może wpływać około 3 mln zł miesięcznie.

 

O wyższości parkomatów nad parkingowymi w ubiegłym roku chcieli przekonać łodzian urzędnicy z magistratu. Nie przekonali. Po pierwsze – ustawione w centrum parkomaty psuły się. Po drugie – nie wydawały reszty, przez co kierowcy przepłacali. Po trzecie – z parkomatem nie można było „negocjować” ceny, a z parkingowym zawsze można się potargować.

 

Z decyzji urzędników mogą się zatem cieszyć kierowcy, bo postój w mieście może być czasem tańszy niż chcieliby radni. Jest też jednak ciemna strona decyzji. Parkomaty zarabiają dla miasta więcej niż parkingowi, którzy część opłat potrafią chować do kieszeni. Więcej jest więc pieniędzy na potrzeby drogowców, m.in. na łatanie dziur w drogach.

 

Od parkomatów ucieczki nie ma. Kiedy zatem pojawią się na łódzkich ulicach? ZDiT będzie musiał przygotować nowy przetarg i od nowa go przeprowadzić. Sama procedura przetargowa trwa dwa miesiące. Na razie ogłoszono kolejny przetarg na pobieranie opłat przez parkingowych. Przewiduje pobieranie opłat do końca września.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości