Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Bez pasów ani rusz

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Volvo W tym roku mija okrągła, bo 45 rocznica wynalezienia trzypunktowych pasów bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa to jeden z najistotniejszych elementów systemu zapewniającego bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów podróżujących samochodem. W tym roku mija 45 rocznica wynalezienia trzypunktowych pasów bezpieczeństwa.Fot. Volvo: Niels Bohlin (na zdjêciu) opatetntowa³ trzypunktowe pasy bezpieczeñstwa w 1959 r.

 

Twórcą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa jest inżynier koncernu Volvo, Niels Bohlin. W roku 1959 jego wynalazek wszedł do seryjnego wyposażenia aut szwedzkiego producenta. Z przeprowadzonych niedługo po tym badań wynikało, że pasy zmniejszają ryzyko wystąpienia obrażeń ciała w wyniku wypadku samochodowego o 25%. Oceny te okazały się zaniżone. Volvo Car Corporation Traffic Accident Research Team szacuje obecnie, że trzypunktowe pasy bezpieczeństwa mogą zmniejszać ryzyko śmierci lub uszkodzenia ciała nawet o 75%. Od tego, czy pasy są zapięte, zależy m.in. skuteczne działanie czołowych poduszek powietrznych, gdyż te dwa urządzenia działają razem.

 Fot. Volvo

W niecałe 8 lat po opatentowaniu trzypunktowych pasów bezpieczeństwa Volvo wprowadziło je jako opcję także na zewnętrznych miejscach tylnej kanapy. W 1969 r. po raz pierwszy zamontowano w samochodzie Fot. Volvo Volvo pasy bezwładnościowe.

 

Od wynalezienia pasów minęło niemal pół wieku, a mimo to korzystanie z nich nie jest powszechne, chociaż obowiązkowe. Z badań przeprowadzonych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że niemal co trzeci polski kierowca jeździ z nie zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Pasów nie zapina też połowa pasażerów siedzących z tyłu pojazdu. Okazuje się, że jesteśmy ryzykantami.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • maciechan (gość)

  nie ryzykantami tylko baranami tak bym to ujoł

 • pasy (gość)

  Warto wiedzieć http://www.stopwariatom.pl/artykuly/artykuly/pasy_bezpieczenstwa.html A poza tym bezpieczeństwo przede wszystkim ! Pozdro:)

 • czytelniczka (gość)

  heh...;) fajna ta stronka stopwariatom.pl, nie wiedziałam, ze z tymi pasami to takie zamieszanie... tzn, że tak straszne skutki sa, gdy sie ich nie zapnie.. fajnie, że sa takie akcje i stronki..;)

 • Kuba (gość)

  e tam, ja zapinam pasy tylko na dlugie i szybkie jazdy. nie ma co tracic czasu na ich zapinanie jezdzac w miescie. a ta akcja stop wariatom moze i jest potrzebna, ale prawdziwym wariatom. nie dla mnie to ...

 • darek (gość)

  widze ze wierzysz w cuda mowiac tak. to zoabcz sobie to: http://www.stopwariatom.pl/forum/pregierz/moje_dziecko_zginelo_przez_wariata_drogowego/czytaj/ zoabczymy czy bedziesz miec nadal takie zdanie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości