Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bez prawa jazdy

Data publikacji: Autor: CZGP - Gazeta Poznańska

Fot. Sz. Siewior, A. Szozda, W. Wylegalski Dotychczas niewielu kierowców wywiązało się z obowiązku wymiany prawa jazdy. Dokumenty wydane między 2 stycznia 1984 r. a 30 kwietnia 1993 r. stracą z końcem roku ważność, a ich posiadacze nie będą mieli prawa prowadzenia pojazdów.

Zapowiada się tłok w tramwajach i autobusach, gdyż duża liczba kierowców będzie musiała się do nich przesiąść - żartuje Stanisław Bartkowiak, dyrektor poznańskiego Wydziału Komunikacji.Fot. Sz. Siewior, A. Szozda, W. Wylegalski

 

Przerażeni powolnością wymiany praw jazdy są wszyscy naczelnicy wydziałów komunikacji. W Wielkopolsce dokumenty wymieniło od 15 do 50 proc. zobowiązanych. Z informacji Wydziału Komunikacji wynika, że tylko w Poznaniu trzeba wymienić jeszcze 35 tys., praw jazdy. Do tej pory po wymianę zgłosiło się 17 tys. kierowców. Im więcej osób przyjdzie teraz, tym mniejsze będą kolejki w listopadzie i grudniu. Podobnie jest w we wszystkich regionach Wielkopolski. Tylko ogólne dane wskazują, że niemal sto tysięcy kierowców może stracić uprawnienia do kierowania pojazdami.

 

Trzy tygodnie czekania

 

- Zaledwie 15 procent leszczynian zgłosiło się do tej pory po odbiór nowych dokumentów. Wprawdzie od września zgłasza się więcej osób, ale nadal większość pracy przed nami - zaznacza Euzebiusz Szudra z Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Lesznie.

W tej chwili w Lesznie przyjmuje się od 40 do 60 wniosków dziennie. W Kaliszu liczba ta sięga 90 podań, a w Ostrowie 70. W Pile czekają jeszcze na 7,5 tys. kierowców z 10 tys., którzy muszą wymienić dokumenty. W Szamotułach wymieniono 1800 praw jazdy. Pozostało ok. 5 tys. Równie źle jest w Gostyniu. Znacznie lepiej natomiast wygląda w Gnieźnie, gdzie na 4 tys. kierowców już połowa odebrała nowe prawa jazdy. Na wydanie dokumentu drukowanego w Warszawie obecnie trzeba czekać do trzech tygodni. Problemy mają w Koninie.

- Nikt nie wie ile osób będzie wymieniać prawo jazdy. Dopiero po zakończeniu całej operacji, czyli po 2006 r., będzie wiadomo, ile osób nie wymieniło dokumentów - mówi Krzysztof Czerwiński, kierownik wydziału komunikacji. - Czekamy.

 

Co dalej?

 

Ci kierowcy, którzy w przyszłym roku nie będą mieli aktualnego - a więc ważnego - prawa jazdy, mogą mieć kłopoty. Komenda Główna Policji wyjaśnia, że w takim przypadku funkcjonariusz wystawi pokwitowanie ważne przez krótki czas (tydzień), a po tym terminie, jak kierowca nie będzie miał nowego dokumentu - będzie uznany za sprawcę jazdy bez uprawnień.

 

Niezbędne dokumenty

 

Ubiegając się o nowy dokument, trzeba przynieść fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, kserokopię dotychczasowego dokumentu, znaczki skarbowe za 5,50 zł i dowód uiszczenia opłat (70 zł i 1 zł na CEPiK). Wpłat można dokonywać również w placówkach bankowych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości