Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bez tajemnic

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Grzegorz Michałowski: Policja proponuje, aby sądy wydając wyrok na prowadzącego w stanie nietrzeźwym, dodatkowo orzekały publikację tego wyroku w prasie i to na koszt skazanego.

Policjanci proponują, by nazwiska kierowców zatrzymanych za jazdę w stanie nietrzeźwym i skazanych przez sąd publikować w prasie. Zezwala na to nasze prawo.

 Fot. Grzegorz Micha³owski: Policja proponuje, aby s±dy wydaj±c wyrok na prowadz±cego w stanie nietrze¼wym, dodatkowo orzeka³y publikacjê tego wyroku w prasie i to na koszt skazanego.

Dotychczas sądy nie korzystały z przepisu umożliwiającego podanie do publicznej wiadomości wyroku skazującego nietrzeźwych kierowców. Ma to się zmienić. Policja chce, aby sądy wydając wyrok na prowadzącego w stanie nietrzeźwym, dodatkowo orzekały publikację tego wyroku w prasie i to na koszt skazanego. Wnioski o takie postępowanie składane będą każdorazowo, a ostateczną decyzję podejmie sędzia.


- Pomysł wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Liczymy na to, że wizja opublikowania nazwiska w prasie regionalnej odstraszy przynajmniej część kierowców od jazdy po spożyciu alkoholu – mówi Alicja Hytrek, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

W 2003 r. pijani kierowcy spowodowali w Polsce niemal 4 tys. wypadków. Zginęło w nich prawie 500 osób, a ponad 5 tys. zostało rannych. Od 15 grudnia 2000 r. jazda w stanie nietrzeźwym nie jest wykroczeniem, a przestępstwem. Stanowi o tym kodeks karny.


Kodeks karny

art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości