Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dla najmłodszych

Data publikacji: Autor: (eres)

fot. Volvo Hasło„bezpieczeństwo dla każdego” zyskało ostatnio nowe znaczenie. Przecież nienarodzone jeszcze dziecko, które podróżuje z matką samochodem też ma swoje prawa.

Hasło„bezpieczeństwo dla każdego” zyskało ostatnio nowe znaczenie. Przecież nienarodzone jeszcze dziecko, które podróżuje z matką samochodem też ma swoje prawa.

 

fot. Volvo Volvo prowadzi ostatnio badania w nietypowych testach zderzeniowych. W tym celu stworzono specjalny model wirtualnego manekina kobiety w zaawansowanej ciąży. Wtedy ryzyko poronienia jest największe. Symulacje frontalnych zderzeń odbywają się w centrum Volvo w Goeteborgu. Dużą zaletą cyfrowej metody badań jest możliwość zmian skali modelu matki i dziecka, przy stałych rozmiarach samochodu, fotela, pasów bezpieczeństwa i poduszek gazowych. Daje to inżynierom szansę prześledzenia siły i czasu napięcia pasów w różnych punktach ciała i symulowania przeciążeń działających na łożysko i płód.

 

fot. Volvo Czy pasy mogą być niebezpieczne dla zdrowia kobiety w ciąży i jej dziecka? Wnioski z prób wykazują, że pasy należy bezwzględnie zapinać, ważne jednak, by część biodrowa była zapięta jak najniżej. Takie zapięcie powoduje jednak, że oba odcinki pasa przytrzymują w chwili wypadku ciało kobiety, zaś łożysko i jego ciężka zawartość – dziecko - swobodnie poddają się sile bezwładności. Może to spowodować dwa rodzaje obrażeń: odczepienie łożyska i odcięcie tlenu płynącego do dziecka lub uderzenie płodu o miednicę matki.

Analizy będą przydatne do opracowania bardziej bezpiecznych trójpunktowych pasów bezpieczeństwa w nowych modelach Volvo.

 

Tymczasem Amerykanie opatentowali już specjalne pasy bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Odpowiedni odcinek biodrowy pozwala uniknąć urazu. Urządzenie działa jak uprząż w dziecięcym foteliku, lub wielopunktowe pasy w aucie rajdowym. W USA ok. 5 tys. kobiet rocznie ulega poronieniom w wyniku urazów w wypadkach samochodowych.

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości