Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bezpieczeństwo drogowe. 2,5 mld zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na pierwszy ogień przejścia dla pieszych

Data publikacji: Autor: Leszek Rudziński (AIP)

fot.dariusz bloch/polska press

Rząd przeznaczy 2,5 mld zł na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył na konferencji prasowej, że rządowy program w dużej mierze koncentrował będzie się na poprawie bezpieczeństwa pieszych.

Rząd przyjął dziś „Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024”. Jego głównym celem ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

2,5 mld na poprawę bezpieczeństwa

Działania w ramach projektu będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej – a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. Na ten cel przeznaczono 2,5 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego.

– Zmniejszenie liczby wypadków, ofiar wypadków, tragicznych ofiar wypadków to jest jeden z najważniejszych priorytetów rządu. Chcemy żeby polskie drogi były coraz bardziej komfortowe, ale też przede wszystkim coraz bardziej bezpieczne – oświadczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów.

Premier wskazał, że rządowy program odnosi się do przebudowy skrzyżowań, dróg krajowych, do budowy oświetleń i doświetleń.

Ma on być skonstruowany „według najlepszych zbadanych kryteriów, które mają służyć ochronie życia, zdrowia uczestników ruchu drogowego bądź osób, które w sposób są niechroniony i w sposób tragiczny zostają uczestnikami jakiegoś wypadku”.

Morawiecki: Stawiamy na ochronę pieszych

Priorytetem rządowego programu ma być ochrona pieszych na przejściach dla pieszych. W związku z tym w pierwszej kolejności planowane są działania poprawiające bezpieczeństwo na znacznej liczbie przejść dla pieszych, poprzez m.in. ich doświetlenie, oznakowanie, budowę azyli dla pieszych. Będzie to działanie komplementarne z procedowanymi zmianami ustawowymi przewidującymi przyznanie pierwszeństwa pieszemu wyrażającemu zamiar przejścia przez jezdnię.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

- Prawie 50 proc. wypadków tragicznych to wypadki z osobami z udziałem osób niechronionych. Pieszych, rowerzystów, osób poruszających się na hulajnodze, na rolkach - wymieniał Morawiecki. - I tutaj w szczególny sposób doświetlenie skrzyżowań, przebudowa niektórych skrzyżowań jest właśnie tak ważna, aby zmniejszyć ryzyka związane z tragicznymi wypadkami – dodał szef rządu.

Premier wskazał, że oświetlane i doświetlane będą przejścia drogowe, które będą oddzielały – tam gdzie jest to możliwe – ruch pieszych od ruchu pojazdów. - Będziemy poprawiali widoczność na skrzyżowaniach i redukowali liczbę punktów kolizyjnych na jezdniach – stwierdził.

W ramach programu realizowane będą m.in. takie zadania jak:

 • budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych,
 • budowa zatok autobusowych,
 • przebudowa skrzyżowań,
 • budowa lewoskrętów,
 • budowa kładek dla pieszych,
 • montaż znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych,
 • poprawa warunków widoczności na skrzyżowaniach i wjazdach na jezdnie dróg, w tym na pasach włączeń i wyłączeń,
 • likwidacja punktów kolizyjnych na jezdniach, a w szczególności ograniczanie liczby zjazdów z jezdni głównych w wyniku wykonywania dodatkowych jezdni, obsługujących tereny przyległe do pasów drogowych,
 • poprawa geometrii skrzyżowań dróg i korekta łuków poziomych jezdni,
 • dostosowanie przekrojów drogowych do potrzeb wynikających ze struktury ilościowej, rodzajowej i kierunkowej ruchu,
 • wprowadzanie stref bezpieczeństwa w otoczeniu jezdni ze szczególnym uwzględnieniem „stref wybaczających” błędy kierowców,
 • zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu,
 • montaż efektywnego oświetlania lub doświetlanie szczególnie niebezpiecznych miejsc,
 • poprawa parametrów użytkowych jezdni,
 • poprawa przepustowości dróg, a w szczególności węzłów i skrzyżowań drogowych,
 • poprawa bezpieczeństwa na dojazdach do przejazdów drogowych, w szczególności w zakresie fizycznego wymuszania redukcji prędkości oraz poprawy warunków widoczności,
 • czy uporządkowanie warunków parkowania pojazdów wzdłuż dróg krajowych.

Źródło: Polskatimes.pl

Zobacz także: Testujemy Fiata 124 Spider

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości