Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Bezpieczeństwo. Jak odpowiednio przewozić sprzęt do sportów wodnych?

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Lato nie kończy się na leniwym wylegiwaniu na plaży i popijaniu lemoniady – to najdogodniejsza pora na wypróbowanie samemu sportów wodnych, coraz popularniejszych także nad polskimi jeziorami i morzem. Zazwyczaj wymagają one specjalnego sprzętu, który trzeba bezpiecznie przetransportować nad zbiornik wodny. Oto 7 porad, jak przewozić ekwipunek sportowy samochodem.

Fot. SEAT Lato nie kończy się na leniwym wylegiwaniu na plaży i popijaniu lemoniady – to najdogodniejsza pora na wypróbowanie samemu sportów wodnych, coraz popularniejszych także nad polskimi jeziorami i morzem. Zazwyczaj wymagają one specjalnego sprzętu, który trzeba bezpiecznie przetransportować nad zbiornik wodny. Oto 7 porad, jak przewozić ekwipunek sportowy samochodem.

⦁ Dobrze zorganizowany bagażnik

Wszelki sprzęt sportowy staramy się przewozić w bagażniku, pamiętając, aby ciężar ładunku był rozmieszczony równomiernie. Zapaleni wielbiciele sportów wodnych często stawiają na samochody typu kombi, które dzięki pojemnym bagażnikom zapewniają dużą ustawność. Funkcjonalne są także duże auta typu SUV.

⦁ Zabezpieczenie ładunku

Wiosła czy butle z tlenem przewożone w bagażniku muszą być bezpiecznie zamocowane, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Łopatkę wiosła należy skierować do przodu, a całe akcesorium przypiąć do obu stron samochodu za pomocą linki. Butle z tlenem powinny leżeć płasko i prostopadle do linii siedzeń. Aby uniemożliwić przesuwanie się i obracanie sprzętu podczas jazdy, konieczne jest zabezpieczenie go pasami.

⦁ Bagażnik dachowy

Niektóre osoby korzystające z krótszych desek, takich jak modele do stand up boardingu, próbują przewozić je w środku samochodu. Nie jest to bezpieczne metoda – w razie ewentualnego wypadku, sprzęt zostanie wypchnięty do przodu z ogromną siłą. Dlatego deskę surfingową lub kajak należy zawsze umieszczać w bagażniku dachowym. Wierzch deski powinien być skierowany do dołu, aby zapobiec ewentualnemu zsuwaniu się sprzętu z samochodu. Do każdego typu ekwipunku sportowego trzeba dobrać odpowiednie uchwyty.

Zobacz także: Zakup auta używanego - jak nie dać się oszukać?

⦁ Znaki ostrzegawcze

Zgodnie z polskim kodeksem drogowym przedmioty przewożone samochodem nie powinny wystawać poza jego bryłę. Wszystkie elementy dłuższe niż pojazd koniecznie muszą być oznakowane – nieprzestrzeganie tego przepisu może skończyć się mandatem wynoszącym nawet kilkaset złotych. W przypadku dłuższych modeli samochodów o długości wynoszącej ponad 4,5 m, możemy bezpiecznie zakładać, że większość sprzętu nie będzie wychodzić poza obrys auta. W przypadku krótszych aut lub bardzo długich przedmiotów ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, natomiast wystający z tyłu – pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy. W przypadku podróży zagranicznych należy zapoznać się z regulacjami prawnymi przewozu długich bagaży w danym kraju – przykładowo we Francji i Hiszpański należy taki przedmiot oznaczyć specjalnym znakiem.

⦁ Powietrze w oponach

Dziesięciolitrowa butla z powietrzem waży nawet 15 kg, deska surfingowa – ok. 10 kg. Dlatego biorąc pod uwagę również pozostałe bagaże i wszystkich pasażerów, przed wyruszeniem w trasę należy koniecznie sprawdzić ciśnienie w oponach. Niedostosowanie tej wartości do wagi pojazdu może zakończyć się nie tylko przebitą oponą, ale także uszkodzeniem felgi czy szybszym zużyciem zawieszenia.

⦁ Prędkość jazdy

W podróży należy starać się utrzymywać stałą prędkość i unikać gwałtownego przyspieszania lub hamowania. Deska transportowana w bagażniku dachowym stawia opór powietrzu, co skutkuje delikatnym poruszaniem się sprzętu w górę i w dół i jest do zjawisko całkowicie normalne. Jeśli jednak deska zaczyna przesuwać się zbyt dynamicznie lub zsuwa się na bok, koniecznie trzeba zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i lepiej ją zabezpieczyć.

⦁ Bezpieczny dystans

Dodatkowa masa wpływa również na czas hamowania samochodu, dlatego należy pamiętać o zwiększeniu odległości od innych pojazdów na drodze. Większość nowoczesnych samochodów wyposażona jest w system adaptacyjnego tempomatu (ACC), który pomaga regulować jazdę zgodnie z potrzebami kierowcy i warunkami na drodze. Niektóre najnowsze modele aut zapewniają dodatkowo elektronicznego asystenta podróży, który dba o utrzymywanie bezpiecznego odstępu między pojazdami i przewiduje znaki drogowe. Zapewnia to spokojniejszy i bezpieczniejszy wyjazd na wakacje.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Hannak (gość)

    Najlepiej w busie mniej problemów przy dużym aucie.

  • Domans (gość)

    Jadąc z żoną nad może wszystko zmieściliśmy po złożeniu siedzeń w rav4, pojemne auta, szczególnie dla dwójki osób. Od zawsze za to ceniłem suvy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości