Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Bezpieczeństwo na drogach. Mazowsze niechlubnym liderem

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum W 2015 roku policjanci zarejestrowali na polskich drogach 4,3 mln naruszeń drogowych. Które i gdzie okazały się najpopularniejsze?

Fot. Archiwum Nieprawidłowe wykonywanie manewrów – szczególnie wyprzedzania, agresja na drodze, zbytnia wiara we własne umiejętności, często zwykła lekkomyślność. To czynniki, które w dużej mierze wpływają na bezpieczeństwo na drogach.

Najwięcej, bo aż 615,8 tys naruszeń drogowych zarejestrowano w województwie mazowieckim. Na podium znalazło się także województwo warmińsko-mazurskie (438,3) oraz łódzkie (402,8).

– Nie jesteśmy zbyt dobrze przygotowani do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym – mówi agencji Newseria Mariusz Stuszewski, instruktor Doskonalenia Techniki Jazdy Samochodem. – To przygotowanie zaczyna się na kursie nauki jazdy, a potem jest to kwestia naszych doświadczeń za kierownicą. Umiejętność jeżdżenia nabywamy właśnie na tych kursach, a potem z praktyki codziennego jeżdżenia - dodaje.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

Okazuje się, że znak stop najczęściej jest lekceważony w Wielkopolsce, obowiązek jazdy prawostronnej najczęściej jest łamany na Śląsku, a piesi szczególnie powinni uważać na Lubelszczyźnie. W tym ostatnim regionie, częściej niż w pozostałych odnotowuje się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakiem pierwszeństwo przejazdu.

Z najnowszych statystyk policji wynika, że od 1 stycznia do końca lutego bieżącego roku w Polsce doszło do 3921 wypadków drogowych, w stosunku do tego samego okresu 2015 roku jest to mniej o 396 zdarzeń (tj. o 9%). Zginęły w nich 323 osoby – mniej o 80 (tj. o 19,9%), a 4810 zostało rannych, tj. mniej o 496  czyli o 9,6 % niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto dodać, że badania poprawiające bezpieczeństwo na sieci dróg i mostów wyniosą w 2016 roku ponad 1,7 mld. Wiele miejsc niebezpiecznych zostanie poddanych przebudowie lub modernizacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości