Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych. Ten element może pomóc po zmroku (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Łukasz Gdak Od października do stycznia dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Najczęściej zdarzaja się w godzinach od 16 do 23.

Funkcjonariusze przypominają, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu z bardzo dużej odległości, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, piesi są widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20–30 metrów.

Redakcja poleca:

Ryś 126. tak wygląda nowy Maluch!
Najdroższe modele aut. Przegląd rynku
Nawet 2 lata więzienia za jazdę bez prawa jazdy

Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. pięć razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie.

Za brak odblasku poza obszarem zabudowanym grozi mandat w wysokości 100 zł. Policjanci zalecają noszenie ich nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Klara (gość)

    pieszych to naprawde czasem nie widac.. odblask powienien byc podstawa, sama bez niego na drogę bym nie wyszla... choć patrząc na niektórych młodych lepiej by było im się oznaczac jakos w internecie, bo wiecznie tylko wpatrzeni w telefon jak idą. Mogliby siepotem wyświetlać tak jak kontrole w yanosiku :D

  • ellineusz (gość)

    piesi mogliby byc zdecydowanie bardziej widoczni...wladze by nie zbiednialy jakby zaczely chociaz w szkolach rozdawali odblaski. Z resztą to nie taki duży koszt bo w sklepie chińskim można za grosze kupić, o tej porzer roku to i w dobrych sklepach z art. biurowymi się coś znajdzie. haha, a może #Yanosik jakąś akcje odblaskową by zorganizował?????

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości