Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Bezpieczeństwo podczas jazdy autem zimą

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. R. Polit Jazda w niesprzyjających warunkach atmosferycznych to test stanu technicznego pojazdu. Niewymieniona żarówka, brudne reflektory i przednia szyba czy zużyty bieżnik mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka kolizji. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, na co zwrócić uwagę przygotowując auto na zbliżające się jesienno-zimowe warunki.
- Nie należy zwlekać z przygotowaniem samochodu na nadchodzące trudne Fot. R. Polit warunki atmosferyczne. Zanim na dobre zapanują niskie temperatury, a na drogach zalegać będzie błoto i śnieg, radzimy zadbać o dobrą widoczność, przyczepność i sprawny system hamowania. To podstawowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Ich zaniedbanie to zagrożenie zarówno dla nas jak i dla innych uczestników ruchu – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

CZYTAJ TAKŻE

Przygotowujemy auto do sezonu jesiennego

Jak świecić wydajnie i zgodnie z przepisami


Zadbaj o dobrą widoczność
Ponieważ w okresie jesienno-zimowym znacznie spada widoczność oraz pojawiają się częste opady deszczu i śniegu, jedną z podstawowych rzeczy, o które należy zadbać jest odpowiedni stan przedniej szyby, czyli przede wszystkim dobrany do pory roku płyn do spryskiwaczy oraz sprawne wycieraczki. Jeżeli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę, pozostawiają smugi i piszczą to znak, że pióro wycieraczki jest najprawdopodobniej zużyte i wymaga wymiany.

- Niestety nawet najbardziej przejrzyste szyby nie zapewnią dobrej widoczności, jeśli nie zadbamy o światła. Poprawność działania wszystkich świateł powinna być sprawdzana regularnie, a przepalone żarówki wymieniane Fot. Archiwum Polskapresse na bieżąco. W okresie jesienno-zimowym radzimy pamiętać o sprawdzeniu świateł przeciwmgłowych, które w tym czasie mogą być bardzo przydatne, a o których część kierowców zapomina ze względu na stosunkowo rzadkie ich użycie – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich reflektorów, szczególnie, gdy na drodze zalega błoto lub śnieg.

Odpowiednie opony
Gdy temperatura utrzymuje się poniżej 7°C, opony letnie powinny zostać zmienione na zimowe. Podczas wymiany należy zwrócić uwagę na stan bieżnika i ciśnienie. O tej porze roku warunki na jezdni powodują częstsze zagrożenie poślizgiem, dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej przyczepności. Choć polskie normy stanowią, że głębokość bieżnika powinna mieć minimum 1,6 mm, to jednak im jest ona większa, tym bardziej zwiększa się poziom bezpieczeństwa. Dlatego zimą dobrze jest, jeśli nie jest to mniej niż 3 mm.

Amortyzatory i układ hamulcowy
Na mokrej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, dlatego konieczne jest zadbanie o to, aby dodatkowo nie wydłużyć jej zużytymi amortyzatorami lub nie w pełni sprawnym układem hamulcowym. - Jeśli od ostatniego przeglądu technicznego minęło dużo czasu, jesienią warto pomyśleć o wizycie w warsztacie, podczas której mechanik sprawdzi czy np. nie ma znacznej różnicy w sile hamowania między kołami tej samej osi lub wymieni płyn hamulcowy – mówią trenerzy Szkoły każdy Renault.

Fot. Witold Chojnacki Rozważny kierowca przede wszystkim
Należy pamiętać, że decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma człowiek. W 2010 r. na 38 832 wszystkich zdarzeń drogowych, do których doszło w Polsce w ponad 30 000 przypadków wina leżała po stronie kierującego. W wymagających warunkach, jakie bez wątpienia często panują na polskich drogach, jesienią i zimą kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Należy zredukować prędkość, zwiększyć dystans między pojazdami oraz pamiętać, że inni kierowcy mogą nie być odpowiednio przygotowani do jazdy w trudnych warunkach, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Kodeks drogowy nakazuje, aby kierowca jechał z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch (art. 19, ust. 1).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mecenas

    Artykuł jak zwykle standardowy ;-) ale fajny kolor Golfika V na zdjęciu powyżej, coś ciekawszego niż zwykle widywane srebrne i czarne ;-)

  • lodre

    Dobry artykuł. Gdyby każdy trzymał się tych zasad to pewnie zimowe mroźne poranki nie byłyby tak stresujące dla co niektórych...gdy auto albo nie daje się otworzyć, albo odpalić. A zima tuż, tuż, powodzenia. :) -- Przedstawiciel Volvo na Forum Napisz do mnie jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samochodach Volvo

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości