Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

Bezpieczeństwo w koncepcie

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Volvo Volvo to jedna z firm o ogromnym wkładzie w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy samochodem. Wkład ten obrazować będą cztery pojazdy koncepcyjne prezentowane na wystawie motoryzacyjnej w Genewie.

Fot. Volvo

 

Model VESC (Volvo Experimental Safety Car) debiutował na genewskim salonie w 1972 r. Był jednym z pierwszych aut, w którym zastosowano poduszki powietrzne wynalezione w 1968 r. Miał także kontrolowane strefy zgniotu pochłaniające energię powstającą w czasie zderzenia.

Fot. Volvo  

W roku 1992 Volvo pokazało ECC (Environmental Concept Car), na którym wzorowany jest model S80. Był to pojazd z napędem hybrydowym, w którym współpracowały ze sobą silnik elektryczny i spalinowy zasilany gazem.Fot. Volvo

 

Model SCC (Safety Concept Car) z 2001 r. był rewolucyjny pod względem zapewnianej kierowcy widoczności. Przednie słupki zostały przeszklone dzięki czemu nie zasłaniają drogi. Wewnątrz auta umieszczono kamery obserwujące oczy kierowcy i przekazujące informacje do komputera, który dostosowuje Fot. Volvo ustawienie fotela, kierownicy, pedałów i dźwigni zmiany biegów tak, aby pozycja prowadzącego ułatwiała mu obserwowanie drogi.

 

W tym roku europejską premierę będzie miał model 3CC. Autem może podróżować trzech pasażerów: dwóch z przodu i jeden z tyłu na centralnie umieszczonym siedzeniu. Nadwozie samochodu wykonano z włókna węglowego, dzięki czemu znacznie zredukowano masę pojazdu. Samochód napędzany jest silnikiem elektrycznym, który pozwala na rozwijanie prędkości maksymalnej 135 km/h. Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 10 sekund. Zasięg prototypowego Volvo wynosi 300 km. Część energii odzyskiwana jest w trakcie hamowania. 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości