Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Bezpieczna jazda zimą - kilka prostych zasad

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Na pustym placu warto sprawdzić, jak nasz samochód zachowuje się w poślizgu Jak dowodzą statystyki opracowane przez największy niemiecki automobilklub ADAC, ryzyko wypadku zimą jest sześciokrotnie większe niż latem. W związku z tym warto poznać najważniejsze elementy techniki jazdy, aby radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Podstawową sprawą jest to, aby nie lekceważyć jakiejkolwiek pogody. Dla wielu kierowców trudnymi, zimowymi warunkami jest tylko śnieg i lód. W praktyce jednak każde, nawet z pozoru proste sytuacje, mogą okazać się niebezpieczne.

Uważaj na czarny lód i błoto pośniegowe

Kiedy zima nie jest surowa i temperatura waha się między dodatnią a ujemną należy uważać na tzw. czarny lód. To nic innego jak warstwa lodu, która znajduje się bezpośrednio na nawierzchni drogi. Trasa robi wrażenie bezpiecznej i suchej, a może okazać się niezwykle trudna. Kierowca zazwyczaj jest zaskakiwany takimi warunkami, dlatego trzeba zachować koncentrację i obserwować drogę oraz reakcje samochodu. Błyszczący asfalt i lżej chodząca kierownica świadczą o tym, że wjechaliśmy na drogę pokrytą gołoledzią. Trzeba delikatnie zdjąć nogę z gazu, nie hamować i powoli kręcić kierownicą starając się utrzymać zadany tor jazdy.

Zobacz też: Nie rozgrzewaj silnika na postoju, ostrożnie z gazem, czyli zimowa eko-jazda

Kolejnym zagrożeniem jest błoto pośniegowe.
- Kiedy temperatura robi się stopniowo coraz wyższa, a śnieg zaczyna topnieć zazwyczaj odczuwa się ulgę i pozwala na nieco bardziej brawurową jazdę. To błąd, ponieważ istotna jest tutaj rozważna jazda; kluczowe będzie w tej sytuacji zachowanie opon i to, jak skutecznie odprowadzą wspomniane błoto pośniegowe – przestrzega Filip Fischer, kierownik działu obsługi klienta w Oponeo.pl.

Jeżeli jedziemy zbyt szybko, przez co ogumienie sobie z tym nie radzi, dochodzi do slush planingu – jest to zjawisko, w którym warstwa błota dostaje się pod powierzchnie opony, przez co traci ona całkowitą styczność z nawierzchnią.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Nokian Tyres, aż 95 proc. kierowców w Finlandii uważa, że najważniejsze na drodze zimą jest bezpieczeństwo poruszania się po błocie pośniegowym. Warto zatem zaopatrzyć się również w dobre opony zimowe, które poradzą sobie w takiej sytuacji.

Najlepsze sposoby na bezpieczną jazdę

Bardzo przydatna może być znajomość technik, które w znacznym stopniu ułatwią jazdę, jak i zagwarantują bezpieczeństwo zimą. Te proste wskazówki to niezbędnik każdego kierowcy poruszającego się zimą samochodem.

Absolutną podstawą jest delikatne operowanie gazem. Podczas ruszania (zwłaszcza na śniegu) zbyt wysokie obroty mogą doprowadzić do buksowania kół, co uniemożliwi nam rozpoczęcie jazdy. Należy spokojnie spróbować ruszyć z pierwszego biegu., a jeśli to się nie uda, należy spróbować ruszyć bez gazu lub od razu z drugiego biegu. Jeżeli i to nam nic nie da podczas wyruszania z parkingu można również rozbujać auto, aby ubić śnieg pod kołami.

Dodawanie gazu w zakrętach, także jest niemile widziane – łuk pokonuj ze stałą prędkością, aby uniknąć poślizgu. Warto także pamiętać, aby szerzej go pokonywać – niczym na torze wyścigowym. Mniejszy skręt kierownicy zminimalizuje ryzyko utraty przyczepności przedniej osi.

Istotna jest także właściwa zmiana biegów. Należy ją wykonywać odpowiednio szybko, aby auto nie było na zbyt wysokich obrotach – gwarantuje to lepszą przyczepność.

Hamowanie silnikiem zwiększa też efektywność hamowania – taka metoda świetnie sprawdza się na śliskiej nawierzchni. Samym pedałem hamulca trzeba operować ostrożnie. Każde zbyt agresywne naciśniecie może skończyć się poślizgiem.

Unikajmy jazdy na biegu jałowym, ponieważ samochód porusza się wtedy bezwładnie. Wszelkie hamowania, zmiany biegów, czy korekty toru jazdy staramy się dokonywać na prostej – jeśli będziemy robić to właściwie unikniemy konieczność walki o utrzymanie przyczepności w zakręcie.

Rozwaga dopełnieniem techniki

Poza techniką, niezwykle ważne jest także odpowiedzialne i mądre podejście do prowadzenia auta. Dostosowanie prędkości do panujących warunków, zachowanie bezpiecznej odległości (droga hamowania może być znacznie dłuższa niż latem), czy niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze, to tylko nieliczne elementy składające się na całość.

Odpowiednie przewidywanie wydarzeń na drodze jest kluczowym ogniwem, by jeździć bezpiecznie. Wielokrotnie można w ten sposób zapobiec niemiłym wydarzeniom nie posiadając techniki kierowcy rajdowego. Stosowanie najistotniejszych zasad składających się na technikę jazdy w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem na drodze zagwarantuje nam bezpieczne podróżowanie w każdych zimowych warunkach. 

Opr. DKO na podstawie materiałów Oponeo.pl

Na pustym placu warto sprawdzić, jak nasz samochód zachowuje się w poślizgu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Na pustym placu warto sprawdzić, jak nasz samochód zachowuje się w poślizgu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości