Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Bezpieczna mama za kierownicą

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. materiały prasowe Samochód jest potrzebny każdej mamie – bez względu na to czy mieszka w małej miejscowości czy w dużym mieście. Bycie mamą to szereg mniej i bardziej zaplanowanych aktywności, ale także konieczność zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Co zrobić, aby odpowiednio o nie zadbać? Po pierwsze – jeździć zgodnie z przepisami, po drugie – zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie auta, którym się poruszamy.

Fot. materiały prasowe Statystyki policji od lat udowadniają, że kobiety są ostrożniejszymi kierowcami. Na polskich drogach każdego dnia dochodzi do ok. 5000 kolizji, stłuczek i wypadków drogowych, jednak jedynie 21,8 proc. z nich powodują kobiety.

W 2015 roku według oficjalnych statystyk Komendy Głównej Policji miało miejsce 32 967 wypadków drogowych, w których 2 938 osób poniosło śmierć, a 39 778 osób zostało rannych. Ponad 70 proc. wszystkich wypadków spowodowali mężczyźni, lecz wcale nie dlatego, że kobiet na drogach jest mniej. To prawda, że kobiet kierowców jest mniej niż mężczyzn – stosunek ten utrzymuje się na poziomie 60/40 proc.

Kobiecy styl jazdy

Kobiety powodują mniej wypadków na drogach ponieważ z zasady lepiej dostosowują prędkość do panujących na drodze warunków. Są także bardziej uważne, a co za tym idzie jeżdżą bezpieczniej niż męska część kierowców. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami, a także wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. Kobiety za kierownicą popełniają mniej wykroczeń i rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Znacznie częściej niż mężczyźni wożą w aucie dzieci, przez co jeżdżą wolniej, uważniej, chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych i powodują mniej kolizji.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Kobiety dużo większą wagę przywiązują również do bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów. Jak wynika z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 88 proc. dzieci w Polsce jeździ w fotelikach. Najczęściej podróżują w nich najmłodsze dzieci w wieku do 3 lat – aż 92 proc.

Techniczne bezpieczeństwo

Sama wrodzona ostrożność kobiet może jednak nie wystarczyć, jeżeli nie zadbają o odpowiedni stan techniczny samochodu. Firma Bridgestone zwraca również uwagę na duży wpływ stanu ogumienia na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Opony są jedynym elementem, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Badania, które firma przeprowadziła w krajach europejskich wykazały jednak, że aż 78 proc. pojazdów na starym kontynencie ma niewłaściwe ogumienie – ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, a bieżniki zużyte ponad określoną przepisami normę. Znacząco zwiększa to ryzyko uszkodzenia opon podczas jazdy, co może powodować groźne w skutkach wypadki.

Nieprawidłowe ciśnienie znacznie wydłuża drogę hamowania, zmniejsza przyczepność pojazdu oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia opony podczas jazdy. Dlatego dbanie o ich stan powinno wejść w nawyk wszystkim paniom – podobnie jak zapinanie pasów, czy przewożenie dzieci w fotelikach.

Fotelik dla każdego dziecka

Fot. materiały prasowe Zgodnie z Ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591), która wdraża przepisy unijne dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych, każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu – bez względu na wiek – powinno być przewożone w specjalnym siedzisku. Dotyczy to zarówno jazdy na tylnym, jak i na przednim siedzeniu. Restrykcyjne przepisy zakreślone w ustawie dbają o bezpieczeństwo dzieci i zwracają uwagę na fakt, że w przypadku niższych dzieci, pasy, które powinny gwarantować bezpieczeństwo, mogą nie spełniać swojego zadania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w przypadku dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wzrostu przekraczającego 150 cm, górny pas po zapięciu znajduje się zbyt blisko szyi, co przy gwałtownym hamowaniu może okazać się bardzo niebezpieczne.

Nawet najkrótsza trasa z udziałem naszych pociech powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem do jazdy i zabezpieczona. Pamiętajmy, że pasy w samochodzie są przystosowane dla osób dorosłych. Dodatkowe zagrożenie dla dzieci stanowi poduszka powietrzna – należy ją zawsze wyłączać, kiedy przewozimy dziecko w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości