Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Bezpieczne wakacje. ITD kontroluje pojazdy

Data publikacji: Autor: GITD

fot. GITD – Z roku na rok sytuacja ulega poprawie. To dzięki konsekwentnej pracy inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego – tak o działaniach ITD na rzecz bezpieczeństwa pasażerów wypowiedział się minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który wspólne z p.o. Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Alvinem Gajadhurem zainaugurował akcję „Bezpieczny Autokar - wakacje 2016 r".

Od 2003 roku Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi ogólnopolską akcję „Bezpieczny Autokar", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży tym środkiem transportu. Ferie zimowe, wakacje, tzw. „zielone szkoły" to okres wzmożonego ruchu autokarowego. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą w tym czasie liczne kontrole, szczególny nacisk kładąc na stan techniczny pojazdów, czas pracy oraz trzeźwość kierujących.

Pojazdy są sprawdzane na wyznaczonych punktach kontrolnych, po zgłoszeniach telefonicznych w miejscach odjazdu, jak również w trasie na głównych szlakach komunikacyjnych. Mimo, że poprawia się stan techniczny pojazdów, kierowcy i przewoźnicy są coraz bardziej odpowiedzialni, inspektorzy w dalszym ciągu wykrywają jednak naruszenia podczas kontroli drogowych. Zatrzymują też pojazdy, które są w złym stanie technicznym.

– Kierowcy, zanim wybiorą się w podróż, muszą mieć świadomość tego, że ta gęsta sieć punktów kontrolnych nie będzie mogła być przez nich ominięta – powiedział minister Andrzej Adamczyk. Minister podziękował również wszystkim funkcjonariuszom, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo w transporcie drogowym.

Podczas zeszłorocznych wakacji na terenie całego kraju inspektorzy, w ramach działań „Bezpieczny Autokar – wakacje 2015",  skontrolowali 1533 autokary. ITD nałożyła wówczas 348 mandatów karnych na kierowców.  Inspektorzy zatrzymali 89 dowodów rejestracyjnych, w tym nie dopuścili do dalszej jazdy 20 pojazdów. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi.

W załączeniu, dla wszystkich osób zainteresowanych ewentualnym sprawdzeniem pojazdu, podajemy szczegółowe informacje dotyczące kontroli autokarów w poszczególnych województwach. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że większość wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego wytyczyła specjalne miejsca przewidziane do kontroli drogowej autokarów. W województwach, w których nie wyznaczono stałych miejsc kontrolnych,  inspektorzy w miarę możliwości będą przyjeżdżali na miejsce wyjazdu autokaru (oczywiście wymagane jest odpowiednio wczesne zgłoszenie).

Informacji dotyczących akcji „Bezpieczny Autokar" udzielają pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pod numerem telefonu (22) 22 04 300 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 15:00.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości