Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bezpieczniej na drogach?

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Wojtek Wilczyński: Zgodnie z założeniami zaakceptowanego przez Radę Ministrów „Krajowego programu bezpieczeństwa ruchu drogowego 2005-2007-2013 GAMBIT 2005” do 2013 r. zmniejszy się liczba śmiertelnych i rannych ofiar wypadków.

Do roku 2013 liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych powinna zmniejszyć się łącznie o 17 tys., a rannych o 180 tys. Zakłada tak  „Krajowy program bezpieczeństwa ruchu drogowego 2005-2007-2013 GAMBIT 2005” przyjęty przez rząd.

 Fot. Wojtek Wilczyński: Zgodnie z założeniami zaakceptowanego przez Radę Ministrów „Krajowego programu bezpieczeństwa ruchu drogowego 2005-2007-2013 GAMBIT 2005” do 2013 r. zmniejszy się liczba śmiertelnych i rannych ofiar wypadków.

GAMBIT 2005 to znowelizowana wersja programu z 2001 r., którego zmianę wymusiło na Polsce wstąpienie do Unii Europejskiej i konieczność dostosowania do obowiązujących w niej przepisów. W dokumencie „Europejska Polityka Transportowa do roku 2010: Czas na decyzje” UE nakazała krajom członkowskim zredukowanie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków do roku 2010. Zgodnie z założeniami programu GAMBIT 2005 będzie to możliwe dzięki odpowiednim działaniom prewencyjnym polegającym na „kształtowaniu świadomego i kulturalnego uczestnika ruchu drogowego, respektującego prawo i szanującego prawa innych uczestników tego ruchu”. Ważna będzie także budowa i utrzymanie tzw. bezpiecznej infrastruktury drogowej opierającej się na zhierarchizowanej sieci dróg i ulic oraz nowoczesnym zarządzaniu ruchem drogowym.

 

W ciągu ostatnich 15 lat (1990 - 2004) w Polsce doszło do ponad 820 tys. wypadków drogowych, w których zginęło prawie 100 tys. osób, a ponad 1 mln zostało rannych. Głównymi przyczynami wypadków drogowych są nadmierna szybkość jazdy, nietrzeźwość kierowców, agresja na drodze i brak poszanowania praw innych uczestników ruchu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • kierowca (gość)

    Jak się powiedziało A to trzeba ...czyli co budujemy drogi ? Policja prowadzi działania profilaktyczne, lepsze szkolenie kierowców itp. ??? Tak to logicznie trzeba rozumieć ? A skąd weźmiemy na to pieniądze. Przecież to wszystko kosztuje.Może pieniądze z podatków i akcyz od kierowców nie pójdą na zakup myśliwców F-16 ? Taka jest moja propozycja.

  • krzys (gość)

    pewnie kupia wiecej fotoradarow i beda walic wieksze mandaty. Bedzie pewnie wzmozona kontrola kierowcow mam nadzieje ze tych ciezarowek (TIR) tez bo to przez nich jest wielki tlok na drogach. A co do nowych drog to musza a znajac nasz kraj to wymysla jakis ostry podatek i zaplacimy my uzytkownicy aut za nowe drogi bo ministerstwo musi jezdzic lepszymi furami

  • Szybki (gość)

    TIR-y to faktyczne niebezpieczenstwo na drodze kierowcy ci w pewnym procencie sa tacy ze nawet potrafia wyprzedadz drugiego Tira gdy z nad przeciwka jedzie osobowka brak wyobrazni calkowity, mi sie zdazyla 2 razy taka sytlacja odziwo 2 razy prawie ze pod rzad na jedej drodze, musialem gwaltownie chamowac raz wystarczylo zachamowac i sie zatrzymac a drugi raz musialem juz uciec jeszcze na pobocze. Takze co tu chciec budowac nowe drogi gdy Nie mozecie zadbac o te juz istniejace pelne w koleinach i dziurach. Co takze jest zagrozeniem. Pijani Kierowcy? haha a to dobre sobie Niech uzednicy przestana jezdzic pijani bo daja zly przyklad tak samo i mundurowi. Brak odwodnic w wiekszych miastach powoduje takze duzo wypatkow nocami chociazby ludzie spacerkiem wrcaja z imprez do domow Kierowcy Tirow i podrozujacy kierowcy jezdza jak szaleni aby szybko miasto przejechac i dazyc ku celu, a zarazem naduzywaja goscinnosci na skrzyzowaniach lamia wielokrotnie przepisy. Co to wydawania braw jazdy. Kierowcy konczacy 60 lat bez wyjatku wszyscy powinni przechodzic badania co roczne czy sa w stanie prowadzic pojazd iz stanowia takze niebezpieczenstwo. Pozdrawiam. Krzysiek K

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości