Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

„Bezpieczny Autokar”. Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada kontrole

Data publikacji: Autor: (ip) /TVN24/x-news

Fot. ITD „To już piętnasta akcja organizowana przez Inspekcję Transportu Drogowego. Została zapoczątkowana w 2003 roku. Jak co roku ITD na początku wakacji oraz ferii zimowych sprawdza, autokary, którymi nasze dzieci wyjeżdżają na wakacje" – tak o działaniach ITD na rzecz bezpieczeństwa pasażerów wypowiedział się minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który wspólnie z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Alvinem Gajadhurem zainaugurował akcję „Bezpieczny Autokar - wakacje 2017".

Od 2003 roku Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi ogólnopolską akcję „Bezpieczny Autokar", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży tym środkiem transportu. Ferie zimowe, wakacje, tzw. „zielone szkoły" to okres wzmożonego ruchu autokarowego. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą w tym czasie liczne kontrole, szczególny nacisk kładąc na stan techniczny pojazdów, czas pracy oraz trzeźwość kierujących. Pojazdy są sprawdzane na wyznaczonych punktach kontrolnych, po zgłoszeniach telefonicznych w miejscach odjazdu, jak również w trasie na głównych szlakach komunikacyjnych. Mimo, że poprawia się stan techniczny pojazdów, kierowcy i przewoźnicy są coraz bardziej odpowiedzialni, inspektorzy w dalszym ciągu wykrywają jednak naruszenia podczas kontroli drogowych. Zatrzymują też pojazdy, które są w złym stanie technicznym.

 „Cieszę się, że dziś rodzice dzieci udających się na wakacje są bardzo zadowoleni, że ich pociechy jadą skontrolowanymi, bezpiecznymi autokarami. Ta akcja ITD ich uspokaja, bo wiedzą, że ich dzieci wsiadają do sprawnych autokarów. Chciałbym zaznaczyć, że ta akcja nie dotyczy tylko przewozu dzieci, ale wszystkich osób." – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Za trzecie podejście do egzaminu zapłaci instruktor?
Najlepsze używane kabriolety za niewielkie pieniądze
Czy rodzinny van może mieć sportowe zacięcie?

Podczas zeszłorocznych wakacji na terenie całego kraju inspektorzy, w ramach działań „Bezpieczny Autokar – wakacje 2015", skontrolowali blisko 1600 autokarów. ITD nałożyła wówczas 392 mandatów karnych na kierowców. Inspektorzy zatrzymali 74 dowody rejestracyjne, w tym nie dopuścili do dalszej jazdy 12 pojazdów. Niestety, zatrzymano 1 kierowcę będącego pod wpływem alkoholu.

„Inspektorzy transportu drogowego będą sprawdzali przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość prowadzących. Na szczęście stan techniczny pojazdów jest coraz lepszy. Zatrzymujemy dowód rejestracyjny średnio podczas co 20-25 kontroli." – dodał Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

„W dni powszednie, w godzinach od 9 do 15 będzie działała specjalna infolinia uruchomiona w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego" – zaznaczył szef ITD. Większość wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego wytyczyła specjalne miejsca przewidziane do kontroli drogowej autokarów. W województwach, w których nie wyznaczono stałych miejsc kontrolnych, inspektorzy w miarę możliwości będą przyjeżdżali na miejsce wyjazdu autokaru (oczywiście wymagane jest odpowiednio wczesne zgłoszenie).

Informacji dotyczących akcji „Bezpieczny Autokar" udzielają pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pod numerem telefonu (22) 22 04 300 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 15:00.

Polecamy: Co ma do zaoferowania Volkswagen up!?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości