Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Bezpieczny odstęp między samochodami. Poradnik

Data publikacji: Autor: Jerzy Stobiecki

Bezpieczny odstęp między samochodami. Poradnik W myśl Kodeksu Drogowego, kierowca jest zobowiązany do utrzymywania bezpiecznego odstępu między pojazdami, niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego auta.

Polskie przepisy tylko w jednym przypadku precyzyjnie określają minimalną odległość pomiędzy pojazdami poruszającymi się w kolumnie. Przepis ten dotyczy przejazdu przez tunele, o długości przekraczającej 500 metrów, znajdujące się poza obszarem zabudowanym. W takim przypadku, kierowca powinien zachować odległość od poprzedzającego pojazdu nie mniejszą niż 50 metrów, jeśli kieruje samochodem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony lub autobusem i 80 metrów w przypadku prowadzenia innego pojazdu.

Dodatkowo, na kierujących pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 metrów lub pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości przepisy nakładają obowiązek, w czasie jazdy poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu utrzymywania takiego odstępu, aby wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę między pojazdami.

W pozostałych sytuacjach przepisy zobowiązują do utrzymywania bezpiecznej odległości, nie precyzując ile powinna ona wynosić.

Czas na reakcję

Zachowanie odpowiedniego odstępu między pojazdami jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Im większy dystans pomiędzy pojazdami, tym dłuższy czas na reakcję w przypadku niespodziewanej sytuacji i większe szanse na uniknięcie kolizji. Przepisy zobowiązują kierowcę do zachowania bezpiecznej odległości, czyli takiej, która pozwoli na uniknięcie zderzenia. Jak w praktyce dobrać bezpieczną odległość? Za najważniejsze czynniki wpływające na dobór odległości pomiędzy samochodami uznawane są prędkość, warunki panujące na drodze i czas reakcji. Ich „suma” pozwala zachować właściwą odległość.

Przeciętny czas reakcji wynosi około 1 sekundy. To czas jaki potrzebny jest kierowcy na reakcję, gdy odbierze informację o konieczności wykonania manewru (hamowania, omijania). Czas reakcji może się jednak wydłużyć, nawet kilkukrotnie, jeśli uwaga kierowcy zostanie zaabsorbowana na przykład odpalaniem papierosa, obsługą radia czy rozmową z pasażerami. Wydłużenie czasu reakcji jest także naturalnym efektem zmęczenia, senności i gorszego samopoczucia.

2 sekundy odstępu

Jednak jedna sekunda to absolutne minimum, jakie kierowca pozostawia sobie na reakcję. W przypadku, gdy poprzedzający nas pojazd zacznie gwałtownie hamować, będziemy mieli czas jedynie na podjęcie takiej samej decyzji i rozpoczęcie hamowania. Musimy jednak pamiętać, że jadący za nami samochód również rozpocznie hamowanie dopiero, gdy dostrzeże naszą reakcję. W wielu nowych samochodach instalowane są systemy wspomagające awaryjne hamowanie, które pozwalają nie tylko optymalnie wykorzystać siłę hamowania, ale automatycznie uruchamiają światła awaryjne, ostrzegając innych uczestników ruchu. Innym systemem montowanym w niektórych samochodach, pomocnym w zachowaniu odpowiedniego dystansu jest system informujący o czasie, po jakim uderzymy w tył poprzedzającego nas pojazdu, jeśli nie podejmiemy żadnego działania. Co istotne, system za niebezpieczny uznaje odstęp pomiędzy pojazdami poniżej 2 sekund. W praktyce dwie sekundy, to najczęściej zalecany odstęp pomiędzy pojazdami, odpowiadający około 25 metrom przy prędkości 50 km/h.

Istotnym czynnikiem, wpływającym na dobór odległości pomiędzy pojazdami jest prędkość, z jaką się poruszamy. Przyjmuje się, że w czasie jazdy z prędkością 30 km/h droga hamowania wynosi około 5 metrów. Zwiększenie prędkości do 50 km/h powoduje wydłużenie drogi hamowania do ponad 14 metrów. Do zatrzymania przy prędkości 100 km/h potrzeba już niemal 60 metrów. Z tego jasno wynika, że zwiększenie prędkości powinno pociągnąć za sobą zwiększenie odległości od poprzedzającego nas pojazdu. W niektórych krajach, na przykład we Francji, określona jest minimalna odległość pomiędzy pojazdami. To przeliczony odpowiednik 2 sekund, zależny od prędkości. Przy prędkości 50 km/h to 28 metrów, przy prędkości 90 km/h – 50 m, a przy 100km/h już 62m. Jazda z maksymalną dozwolą we Francji prędkością 130km/h powoduje zachowanie odległości minimum 73 metrów. Łamanie tego przepisu zagrożone jest mandatem w wysokości 90 euro, a w razie recydywy kierowcy grozi do 6 miesięcy więzienia i pozbawienie prawa jazdy na 3 lata.

Potrzebne doświadczenie

Zachowanie zbyt małego odstępu często bywa przyczyną kolizji drogowych. Nagminna na polskich drogach jest „jazda na zderzaku”, często w odległości 1-2 metrów za poprzedzającym pojazdem. To niezwykle groźne zachowanie. Kierowca znajdujący się tak blisko innego pojazdu nie daje sobie żadnych szans na szybką reakcję w sytuacji awaryjnej, która wymaga natychmiastowego działania. Jeśli nie zachowujemy odpowiedniej odległości ograniczamy również pole widzenia i nie jesteśmy w stanie zobaczyć tego, co znajduje się przed poprzedzającym nas samochodem.

Kolejnym czynnikiem, od którego powinna zależeć odległość pomiędzy pojazdami są warunki. Mgła, opady deszczu, śniegu, oblodzenie jezdni oraz oślepiające słońce, które pogarsza widoczność świateł stop poprzedzającego nas auta, to sytuacje, w których powinniśmy zwiększyć odległość.

W jaki sposób może skontrolować odległość od poprzedzającego nas pojazdu? W momencie, gdy jadący przed nami samochód minie znak drogowy, drzewo lub inny nieruchomy punkt odniesienia powinniśmy odliczyć „sto dwadzieścia jeden, sto dwadzieścia dwa”. Wypowiedzenie spokojnie tych dwóch liczb odpowiada w przybliżeniu dwóm sekundom. Jeśli w tym czasie nie dojedziemy do punktu odniesienia, oznacza to, ze zachowujemy bezpieczny odstęp 2 sekund. Jeśli miniemy go, zanim wypowiemy dwie liczby, powinniśmy zwiększyć odległość od jadącego przed nami auta.

Czasem zachowanie tak dużego odstępu, jaki zakładamy jest niemożliwe. Chcąc zwiększyć odległość, stwarzamy większą lukę w kolumnie, zachęcając tym samym innych do wyprzedzania nas. Dobranie odpowiedniego odstępu wymaga więc nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia.

Jerzy Stobiecki

Co na to przepisy?

Art. 19. Kodeksu Drogowego
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
2. 3. utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
3. Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.
4. Poza obszarem zabudowanym, w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
4.1. 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
4.2. 80 m – jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt. 4.1.

Komentarz eksperta

Podkomisarz Jakub Skiba z Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu: - Musimy pamiętać, że bezpieczna odległość między pojazdami zależy od wielu czynników. Mają na nią wpływ prędkość, z jaką się poruszamy, warunki i cechy psychomotoryczne kierowcy. Przy zwiększenie prędkości powinniśmy zwiększyć odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinniśmy pamiętać, że w każdej chwili mogą pogorszyć się warunki, a jezdnia może być śliska, co również powinno pociągnąć za sobą zwiększenie odległości. Na drodze trzeba mieć wyobraźnię i przewidzieć, co się stanie, jeśli będziemy jechali zbyt blisko, a poprzedzający nas pojazd zacznie gwałtownie hamować.

Bezpieczny odstęp między samochodami. Poradnik
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Bezpieczny odstęp między samochodami. Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Peyo (gość)

  Ach jaka szkoda że w Polsce nie mamy przepisów jak we Francji a Policja nie na możliwości weryfikacji 'bezpiecznej odleglosco'. Autostrady się budują a Polacy w d... z kulturą jazdy w tym zakresie :(

 • Kamil (gość)

  Polacy jeszcze długo nie nauczą się korzystać z dróg szybkiego ruchu. Tunel życia, zachowanie odległości to jakaś abstrakcja. Najlepiej siedzieć na zderzaku, poświecić długimi. Takim kierowcom mówię NIE!!!! Będziecie czekać aż spokojnie zakończę manewr wyprzedzania i zrobię Wam miejsce. Nie mam obowiązku jadąc z maksymalną dopuszczoną prędkością zjeżdżać na prawy, hamować i znów się rozpędzać po to byście mogli jechać po 200km/h. Dramat.

 • Marek mk (gość)

  Dlaczego samochody nie są więc wyposażane w miernik odległości od pojazdu poprzedzającego? Chętnie kupiłbym taki i zamontował w moim samochodzie - niech sygnałem informuje o zbytnim zbliżeniu - podobnie jak czujniki parkowania. Może nie wszystkim zależy na takim bezpieczeństwie?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości