Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Bezpieczny odstęp na drodze. Na czym polega reguła „3 sekund”?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GDDKiA

Fot. GDDKiA Niestety, jazda na zderzaku to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców. Nawet na autostradach i drogach ekspresowych. Konsekwencje braku przestrzegania tej zasady mogą okazać się tragiczne.

Jaki to bezpieczny odstęp? Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła „3 sekund”. Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Reguła jest uniwersalna dla każdej prędkości, a bezpieczna odległość jaką należy utrzymać między pojazdami rośnie wraz z rozwijaną prędkością. 

Jak określić tą odległość? Wykorzystajmy dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą „3 sekund” jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Jadąc w kolumnie instynktownie podjeżdża się bliżej do pojazdu poprzedzającego. Dlatego należy pamiętać o pozostawieniu wystarczającego odstępu pomiędzy pojazdami, aby w razie konieczności móc się bezpiecznie zatrzymać.

Rząd pracuje nad przepisami, które pozwolą karać kierowców za niezachowanie odpowiedniego odstępu. Kształt przepisów i data ich wejścia w życie nie jest znana.

Skoda. Prezentacja gamy SUV-ów: Kodiaq, Kamiq i Karoq

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Nobody (gość)

  Dobry pomysł, aby wytępić Polskiego kierowce! To działa może przy 50 km/h! I o ile jeździ się po Polsce… Ale zasada jest inna, mianowicie ½ tachomierza i nic innego! Zapomniałem, Polak jest oczywiście w stanie wycwanić wszystkie prawa fizyki, bo to jego natura no i bo on potrafi… Oby się nie pomył!

 • Jack (gość)

  Dobry pomysł ale nie w Polsce Mam samochód z tempomatem adaptacyjnym - tam można ustawić dystans - 1, 2 albo 3 sekundy. Przy 3 sekundach dosłownie WSZYSCY (!!!) wyprzedzają, nawet jak jedziesz drogą krajową i przed tobą 50 tirów (bez sensu wyprzedzać) to i tak KAŻDY będzie cię wyprzedzać, nawet tiry i busy - im po prosty wydaję się że jak nie jedziesz na zderzaku no nie przyjedziesz w ogóle. To nie żart - kilka razy próbowałem te 3 sekundy i rezygnowałem bo to po prostu robiło się absurdalnie - zmusza kierowców na wyprzedzanie i NIE poprawia bezpieczeństwo w warunkach rzeczywistych. Nawet 1 sekunda to trochę za dużo dla Polskich kierowców - co 10 wyprzedzi żeby później przed tobą jechać tak samo przez godzinę. 0.5 jest optymalnie ale niestety nie mam takiego ustawienia ale chyba to można polecać

 • m@rq$ (gość)

  Nie wiem co Ci się nie podoba w regule 3 sekund i co miałeś na myśli z tym "½ tachomierza". Jakbyś rozwinął myśl, byłbym wdzięczny.

 • Wreszcie (gość)

  Jak będą kamery na każdym wiadukcie mierzące te 3 sekundy to się szybko nauczą. Do tego mandat za zbyt częste zmienianie pasa, równie łatwe do sprawdzenia. Polskie Autostrady czy miejskie obwodnice to drogi śmierci właśnie z powodu 1/2 tachomierza. Dystans między samochodami mniejszy niż na parkingu pod blokiem. To kończy się codziennie stłuczkami i blokadą drogi.

 • Nobody (gość)

  @ m@rq$ - czytaj: https://autokult.pl/33596,zasada-trzech-sekund-poznaj-ja-zanim-ruszysz-w-trase

 • Nobody (gość)

  @ m@rq$ Sorry, link niekompletny... Zobacz: https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjC6b7kmarqAhXOPOwKHWGrBQwQFjABegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fautokult.pl%2F33596%2Czasada-trzech-sekund-poznaj-ja-zanim-ruszysz-w-trase&usg=AOvVaw2sDJO9Bl2lazZ4F2RIh2Go

 • Nobody (gość)

  @ Wreszcie: Traktorem nie jeździ się po autostradzie! Dla Ciebie autostrada to z pewnością droga śmierci

 • kierowca (gość)

  Wielu jeździ na zderzaku i to jest fakt. Szczególnie , gdy się wyprzedza na autostradzie nie dość szybko (bo tylko z prędkością 140 km/godz). Wtedy migają światłami i chcą wjechać w tyłek. Takie już buractowo wychodzi z ludzi. Ale jest też druga prawda: polskie autostrady z dwoma pasami już nie wystarczają przy wzmożonym ruchu. Potrzebny byłby trzeci pas, to może wtedy ruch by się rozładował, co oczywiście nie zwalnia z myślenia.

 • m@rq$ (gość)

  @Nobody - Dzięki, teraz już wiem o co chodzi z tym "½ tachomierza", ale nadal nie rozumiem dlaczego twierdzisz, że zasada 3 sekund to: "Dobry pomysł, aby wytępić Polskiego kierowce!", bo przecież jak jedziesz 50km/h to przy "½ tachomierza" masz odstęp 25m a przy 3s - 41m, natomiast przy 100km/h odpowiednio 50m i 83m (wychodzi na to, że "½ tachomierza" = 1,8s odstępu). Poza tym, nie mam miarki w oczach i dużo łatwiej mi określić te 3s niż np. 35m przy 70km/h.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości