Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny, przestronny i praktyczny, czyli SUV jako samochód rodzinny

Materiał Informacyjny
Świat oszalał na punkcie SUV-ów. Samochody tego typu podbijają serca wielu kierowców i ich rodzin. I trudno się temu dziwić, bo nie brakuje im zalet. Ale SUV SUV-owi nierówny. Po czym poznać dobre auto tego typu? Czym charakteryzują się najlepsze SUVy?

Jakiego SUV-a kupić?

Ogromna popularność sprawia, że odpowiedź na pytanie, jakiego SUV-a kupić staje się coraz trudniejsza. Auta o takim nadwoziu oferują praktycznie wszyscy producenci, zarówno samochodów popularnych jak i luksusowych. A wiele marek decyduje się nawet na wprowadzanie na rynek nie jednego, a kilku modeli SUV-ów. Jest zatem w czym wybierać.

Jakiego SUV-a kupić? Na początku najlepiej zastanowić się nad rozmiarem auta. Jeśli szukamy SUV-a dla rodziny, to jego pojemność będzie jedną z kluczowych cech. Schodzi natomiast na drugi plan, gdy samochodem zamierzamy podróżować głównie samemu albo we dwójkę. Drugą istotną kwestią jest wybór jednostki napędowej, bowiem w autach tego typu znajdziemy bardzo różne silniki - od jednostek Diesla, przez motory benzynowe po nowoczesny napęd hybrydowy.

Ale to oczywiście nie koniec cech, na które warto zwrócić uwagę. Istotne są również właściwości jezdne. Dobry napęd 4x4 nie jest co prawda w przypadku takiego samochodu konieczny, ale okazuje się bardzo przydatny, jeśli chętnie zjeżdżamy z utwardzonych dróg albo w zimę zdarza nam się zapuszczać na słabo odśnieżone trasy. Ale SUV-y to jednak auta tworzone przede wszystkim z myślą o codziennej jeździe po asfalcie, więc muszą też pewnie i stabilnie prowadzić się na autostradzie. I łatwo manewrować na zatłoczonych ulicach. Konstrukcja nadwozia czy typ zastosowanego zawieszenia mogą mieć tutaj ogromne znaczenie.

Zastanawiając się, jakiego SUV-a wybrać warto zwrócić uwagę również na cechy, które są uniwersalne i istotne w przypadku każdego auta, niezależnie od klasy czy segmentu - wyposażenie, poziom bezpieczeństwa, zużycie paliwa, trwałość czy renomę producenta.

Zalety rodzinnego samochodu typu SUV

Po SUV-y bardzo chętnie sięgają rodziny. Samochody tego typu mają szereg zalet, które są dla nich bardzo istotne. Ale wszystkie łączy jedna główna cecha, niezwykle istotna w przypadku samochodów rodzinnych - wszechstronność. Pod tym słowem kryje się jednak wiele znaczeń. Wyjaśniamy więc, jak powinien wyglądać dobry rodzinny SUV.

Dużo miejsca dla dzieci

Jedną z najważniejszych cech rodzinnego SUV-a - i dobrego auta dla rodziny w ogóle - jest pojemne wnętrze. Takim samochodem będziemy robić wiele kilometrów z kompletem pasażerów. Ważne zatem, żeby podróż nie odbywała się w ścisku. Dobre rodzinne SUV-y zapewniają wystarczającą ilość miejsca nie tylko z przodu, ale również na tylnej kanapie. A przestrzeń w tej części samochodu jest ważna nawet wtedy, kiedy z tyłu podróżują małe dzieci. Foteliki samochodowe zajmują bowiem sporo miejsca, a ich włożenie wymaga też nieco gimnastyki. W związku z tym producenci rodzinnych SUV-ów przykładają do przestronności coraz większą wagę. Dla przykładu Toyota, która modelem RAV4 rozpoczęła modę na SUV-y, w najnowszej odsłonie auta zwiększyła szerokość kabiny na wysokości tylnej kanapy o 40 mm.

toyota-rav4-2019.jpg

Pojemny bagażnik podstawą sukcesu w rodzinnych podróżach

W przypadku rodzinnego SUV-a nie mniej istota niż przestrzeń pasażerska jest pojemność bagażnika. Muszą się w nim przecież zmieścić bagaże wszystkich podróżnych, a także różnego rodzaju dodatkowe przedmioty jak wózek dziecięcy, piłka czy wanienka do kąpania niemowląt. Rodzinne SUV-y również mają w tym zakresie wiele do zaoferowania i okazują się często autami z dużym bagażnikiem. Pojemność przekraczająca 500 litrów nie jest w ich przypadku niczym niespotykanym, a nowa Toyota RAV4 pomieści za plecami pasażerów aż 580 l różnego rodzaju pakunków. Trudno nie nazwać jej autem z dużym bagażnikiem.

Niskie spalanie

SUV-y kojarzą nam się z potężnymi, ciężkimi samochodami. A takie cechy jak wiadomo nie sprzyjają niskiemu zużyciu paliwa. Ale w tym wypadku pozory mylą. Na rynku bez problemu znajdziemy oszczędne rodzinne SUV-y. Najmniej paliwożerne okazują się te z napędem hybrydowym. Wspomniana wcześniej Toyota RAV4 Hybrid zużywa średnio od 5,5 l benzyny na 100 km w wariancie 218-konnym, a w przypadku mocniejszej odmiany 4x4 spalanie RAV4 wynosi od 5,6 l. Jednocześnie auto zapewnia bardzo przyzwoite przyspieszenie - wersja 222-konna rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,1 s. Co więcej, napęd hybrydowy Toyoty jest pozbawiony sprzęgła, dwumasowego koła zamachowego czy turbosprężarki, czyli elementów, które mogą sprawiać spore problemy i bywają bardzo drogie w naprawie.

Dlaczego warto wybrać auto typu SUV?

Trudno dziwić się popularności SUV-ów. Samochody tego typu okazują się bardzo praktyczne i wszechstronne. To wygodne auta do jazdy w trasie i mieście, ale dzięki większemu prześwitowi i napędowi 4x4 poradzą sobie również z gorszymi drogami i wysokimi krawężnikami. Wyższe zawieszenie sprawia ponadto, że łatwiej jest do nich wsiadać czy wyjmować znajdujące się w nich przedmioty, kiedy stoimy poza autem. Oferują również wygodne wnętrza, bogate wyposażenie i poczucie bezpieczeństwa, dzięki wyższej pozycji za kierownicą i częstej obecności systemów bezpieczeństwa czynnego. W niektórych autach - na przykład w nowej Toyocie RAV4 - są standardowym wyposażeniem. Popularność SUV-om przysparza również ich prestiżowy charakter. Potwierdza to zresztą ich wartość rezydualna. Auta tego segmentu wolniej tracą na wartości. Wszystko wskazuje na to, że SUV to dobra inwestycja. Więcej na temat samochodów typu SUV znajdziecie tutaj: https://www.toyota.pl/new-cars/samochody-suv-terenowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty