Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Bezterminowe prawo jazdy. Legalne czy nie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał ważne dla tysięcy polskich kierowców orzeczenie. Chodzi o bezterminowe prawa jazdy.

Sprawa w której zapadło orzeczenie miała początek w 2015 r. Posiadaczce bezterminowych uprawnień kategorii B w nowym dokumencie, wydanym z powodu zmiany nazwiska, wpisano w rubryce 11 termin ważności do 2030 r., czyli na 15 lat. Kobieta poszła do sądu ze skargą na prezydenta Krakowa, czyli organ wydający dokument. 

Zobacz także: Yamaha XMAX 125 w naszym teście

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał taki wpis za bezskuteczny. Podkreślono, że kobieta nie traci bezterminowych uprawnień mimo wydrukowanego terminu przy kategorii.

Przypomnijmy, że w 2013 r. wprowadzono nowy wzór dokumentu prawa jazdy, a następnie zakończono wydawanie prawa jazdy bezterminowego i rozpoczęło się wydawanie dokumentów ważnych m.in. przez 15 lat (zależne od kategorii). W konsekwencji po upływie tego czasu konieczna będzie jego wymiana.

Co w takim przypadku z osobami, które nabyły uprawnienia do prowadzenia pojazdu bezterminowo, zanim weszły regulacje dotyczące terminowych dokumentów? Osoby te będą zobowiązane do wymiany dokumentów najpóźniej w okresie 2028-2033.

W dniu 24 lutego 2016 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zgodnie z § 29 powyższego rozporządzenia: w przypadku osób, które posiadały w dniu wejścia w życie ustawy uprawnienia do kierowania pojazdami, których data ważności nie była ograniczona orzeczeniem lekarskim lub psychologicznym, w pozycji „data ważności uprawnienia” umieszcza się symbol „–” jako informację, że dana kategoria prawa jazdy jest ważna bezterminowo. W takim przypadku data ważności prawa jazdy nie może być dłuższa niż 15 lat.

Nadal zdarza się, że zamiast wspomnianej kreski wpisuje się w nowym dokumencie prawa jazdy datę ważności uprawnienia.

Wyrok sądu potwierdza, ze nie ma podstaw do zmiany daty ważności uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku, gdy uprzednio dana osoba zdobyła uprawnienia o charakterze bezterminowym. Jedynie sam dokument prawa jazdy straci ważność po upływie maksymalnie 15 lat i wówczas nastąpi konieczność jego wymiany.

Jak wymienić prawo jazdy?

W wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania trzeba osobiście złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego, starego prawa jazdy oraz załączenie do wniosku fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. Koszt wymiany to 100,50 zł.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

 


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Tomasz (gość)

  OK skoro w blankiecie prawa jazdy i odpowiedniej rubryce jest wpisany rok ważności dokumentu, co mam zrobić gdy wyjadę zagranicę i nie wrócę przed upływem ważności dokumentu a skończy się termin wpisu to nie będę mógł prowadzić auta?.Będę zmuszony wracać do kraju kilkanaście tys km tylko po to aby wymienić dokument?

 • Ja (gość)

  Mieszkam za granica i zgubilem prawko nie mam w Polsce adresu zameldowania na co pani w urzedzie komunikacji stwierdzila ze nie da rady nic zrobic bez meldunku, masakra z tymi urzedasami to samo twierdzila pani w urzredzie miasta gdy wnioskowalem o dowod osobisty, nie ma takiej mozliwosci bez meldunku no ale jakos mam dowod a w rubryce adres - brak czyli jednak byla taka mozliwosc. Najgorsze ze polscy urzednicy zyja jeszcze w poprzedniej epoce i nie rozumieja ze sa tam dla petenta, no ale jak sie prace po znajomosci dostaje to petenta sie olewa.

 • be (gość)

  Tomek przy okazji ziomków odwiedzisz.. nie panikuj.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Artur (gość)

  Spoko właśnie się dowiedziałem ze mam nie ważne prawko bo dokument ma ponad 15 lat. Czasem warto czytać te pierdoly w internetach.

 • KW (gość)

  ...i tak sie uyrzymuje urzedy...koszt wymiany 100 zl.. Skoro nie zniszczylem a Panstwo stwierdziło, ze trzeba wymienic to niech mi wymieni.. ale bezplatnie.. tego nie obejmuja podatki, ktore płace...?

 • Emil (gość)

  A więc o to chodzi? Dałbym te 100zl ale za przedłużenie tego bezterminowego, ale bez pierdolenia się w Te wymiany, kolejki..

 • Seba (gość)

  Tutaj tylko chodzi o pieniądze. Podatki od zarobków za granicą od wyprowadzi od singla od rozwodu od wymiany dokumentów przymusowych . Wszystko jest dodawane jako nowe prawA do książeczki kodeksów .banda jebanych zlodzieji

 • Seba (gość)

  Istnieje cos takiego jak wedlug kodeksu karnego wyłudzanie pieniedzy czy to nie wygląda właśnie tak? Do paki wyłudzają i kary finansowe na rzecz państwa i niech to wszystko będzie udokumentowane i przedstawione w wiadomościach publicznych bo za to też płacimy.

 • Jano (gość)

  Nie panikuj niedługo wcale nie wejdziesz dobra zmiana! Jano

 • oo7 (gość)

  Wychodzi na to, że w tym naszym kochanym kraju niczego nie można być pewnym. Mam 2 dzieci i nie kwalifikuję się do 500+, a bezterminiwe prawo jazdy mam już drugie z ustawowego przymusu. I okazuje się, że to drugie bezterminowe prawo jazdy też muszę wymienić. Chore!

 • Leszek (gość)

  Wymienialem dowod osobisty i nie podalem adresu zameldowania , a na pytanie o niego odpowiedzialem ze przeciez nie jest wymagany. Pani z okienka postawila malego karpika ale nic nie odpowiedziala :) a sprawe co do prawka i meldunku tez nie ogarniam bo uprawnienia sie sprawdza po peselu a nie po adresie .

 • TakToJa (gość)

  Ja czegoś nie rozumiem, to jest termin ważności uprawnień czy dokumentu? Z tytułu wynika że uprawnień czyli oznaczało by ponowny egzamin. Jezeli jednak po 15 latah wystarczy wymienić dokument to oznacza że wszyscy mają uprawnienia bezterminowo tak jak ta kobieta, a jedynie trzeba wymienić dokument. Takie artykuły są bezsensowne bo nie wyjaśniają najważniejszych faktów oraz tego co na ten temat mówi ustawa i jak ją prawidłowo interpretować.

 • zinteresowany (gość)

  czy mogę prosić o Sygnature sprawy aby polowywac się na nią.dzieks

 • Jur555 (gość)

  Rozbój , chamstwo, wyłudzenie , brak poszanowania dla obywateli , jak im braknie kasy to wymiana co 5 lat - jeszcze wprowadzić winiety od możliwości poruszania się po chodnikach i wózków z dziećmi oraz inwalidzkich - możliwości multum a i KASA pikna - ruszcie makówkami bo tyle kasy ucieka - tylko "NOSIŁ WILK .......... Pozdrawiam "janosików"

 • Jur555 (gość)

  Rozbój , chamstwo, wyłudzenie , brak poszanowania dla obywateli , jak im braknie kasy to wymiana co 5 lat - jeszcze wprowadzić winiety od możliwości poruszania się po chodnikach i wózków z dziećmi oraz inwalidzkich - możliwości multum a i KASA pikna - ruszcie makówkami bo tyle kasy ucieka - tylko "NOSIŁ WILK .......... Pozdrawiam "janosików"

 • Jolka (gość)

  Prawo jazdy egzaminy. To WIELKIE ZLODZIEJSTWO W POLSCE.... ZROBMY JAK W USA ...POL GODZ I PO EGZAMINIE...KURSANT MA UMIEC JECHAC I TYLE..PYTANIA PROSTE ZROZUMIALE..NIE MA ZADNEJ PYTAN TECHNICZNYCH..AUTA NAPRAWIA SERWIS NIE KURSANT.. DRUGIM ZLODZIEJSTWEM JEST SPRAWDZANIE PRZEZ POLICJANTA STANU TECH AUTA. OD TEGO JEST BAD TECHN..

 • gosc (gość)

  chodzi tu waznosc dokumentu a nie uprawnien,po 15 latach wzor prawa jazdy jak rowniez wizerunek kierowcy moze sie zmienic

 • kotek (gość)

  i jak zwykle nasze wspaniałe państwo chcę wyciągnąć z nas pieniądze

 • Kapi (gość)

  Macie racje to banda zlodzieji tylko obywateli okradac z kasy

 • Oburzony (gość)

  Niech mnie oni w d...pe pocaluja, mam prawo jazdy AIB od 1992r.i nie mają prawa ingerować w przepisy które obowiązywały w tym roku kiedy były wydane uprawnienia. Nowe przepisy nie działają wstecz.

 • Komentarz usunięty.
 • Cośwtymjest (gość)

  Śmieszne rzeczy. Kolejny pomysł wymyślony tylko po to żeby wyciągać z ludzi pieniądze. Niech to za darmo wymieniają skoro dla nich to takie istotne.

 • Teo (gość)

  O co wam chodzi. Przecież drukarnia musi zarobić :)

 • Gość (gość)

  Ale Polska to nie USA - u nas orzeczenie jednego sądu nie jest podstawą do orzecznictwa

 • Racjonalnie myślący (gość)

  Boże, widzisz to i nic nie działasz... Tyle durniów lub trolli w komentarzach! Mam nadzieję, że trolli. Przecież jest jasne, że uprawnienia są bezterminowe, a kartę prawa jazdy trzeba wymienić po 15 latach, ponieważ jest tam wasze zdjęcie. Na wymianę paszportów i dowodów też narzekacie? Przecież to jest i była normalna praktyka we wszystkich państwach.

 • Por (gość)

  Nie zameldowania, tylko zamieszkania. Nie wprowadzamy ludzi w błąd

 • Heńko (gość)

  Aż dziwne że nikt punktów karnych nie poruszył bo kierowca zawodowy robi 10 tys. Km w miesiąc a amator osobowym w rok. Punktów do utraty uprawnień tyle samo i gdzie sprawiedliwość ?

 • Zbyh (gość)

  Hejka, kraj absurdów, przecież można ten tamtych uregulować wiekiem kierowcy. Poddam pod dyskusję inne absurdy. Posiadający prawo jazdy może poruszać się pojazdami po drogach publicznych. Ktoś kto skończył 18 lat może jeździć rowerem bez dokumentów, czyli bez znajomości przepisów ruchu drogowego. Inny absurd- Posiadacz prawo jazdy, np. B, musi ponownie zdawać egzamin z prawa ruchu drogowego na kategorie A, zamiast tylko egzamin praktycznego prowadzenia motocykla.

 • Kasieńka (gość)

  Mam pytanie chodzi mi o to że miałam bezterminowo prawo jazdy poszłam zmienić adres zamieszkania w 2014r i Pani wbiła mi na 15 lat. Więc moje pytanie jest takie czy mogę teraz iść aby wymienić znów na bezterminowo oczywiście za opłatą ? Proszę o odpowiedź.

 • Wal (gość)

  MIAŁA BYĆ "DOBRA ZMIANA" A WYSZŁA "DOJNA ZMIANA" czyli, że nic się nie zmieniło. No , ale z czegoś trzeba wziąć na pokrycie 500+ i itp.

 • Złodziestwo (gość)

  Takie zmiany powinny być karane. Ten kto to wymyślił powinien pokryć wymianę z własnej kieszeni a a nie mojej.

 • Jeŕy (gość)

  To dlaczego ja mam za 15 lat.ponosić koszty wymiany prawa jazdy? 100zł razy wiele tysięcy takich osób to wielkie pieniądze. Gdyby państwo samo miało za to płacić to szybko by to zmienili

 • Maniek (gość)

  Odnosnie Heńko i punktow,kierowcy zawodowi to powinni miec ich polowe mniej a nie wiecej,moze by wtedy zaczeli szanowac innych kierowcow i zrozumieli ze sa w pracy a nie na wyscigach,królowie dróg z kulka w nosie :)

 • li (gość)

  policja na stanie technicznym zna się jak żyd na świni,

 • Ja (gość)

  A ja skomentuję tak. To, że wymiana dokumentu, -to zgoda, bo i wizerunek sie po takim czasie zmienia. Tylko pytanie, czemu tak drogo?.

 • W Polsce jak kto chce (gość)

  A karta rowerowa, dyplom naukowy lub zawodowy i małżeństwo, też mają datę ważności?????

 • Justyna (gość)

  Bardzo cenne informacje.

 • Seba (gość)

  Ludzie tu chodzi o ważność dokumentu a nie ważność uprawnień. W ciągu 15 lat zmienić się może wygląd twarzy , może się zmienić adres zamieszkania . Nikt nie mówi że tracą ważność uprawnienia , ważność traci dokument.

 • Seba (gość)

  Dodam jeszcze że ja jako zawodowy kierowca wymieniam prawo jazdy co 5 lat , i przez te 5 lat odłożył bym na kilkaset wymian prawa jazdy , wiec nie przesadzajcie że 105 zł to majątek. Wiara więcej wydaje na alko i pety.

 • mol (gość)

  Witam idiotyzm naciaganie na kase skoro mam bezterminowe to niech mi wymienia darmowo tak pojebany nasz rzad szuka kasy miedzy innymi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kto płaci (gość)

  Według mnie jak państwo chce wymieniać jakiś dokument to niech płaci za to. Jak ja będę chciał coś zmienić to ok mogę ja zapłacić i jest uczciwie. Okradają nas na każdym kroku.

 • GUN-freedom (gość)

  Totalitarna IIIRP zmusza nas do opłat za nowe blankiety: prawo jazdy, dowód, paszport tylko w jednym celu... OPŁATY SKARBOWE!!! Ziutek i Marian- szwagrowie jakiegoś polityka mają zarobek w drukarni. Mój ojciec przeżył całe życie i miał 1 dowód osobisty... aż do nowych wspaniałych czasów! Tylko płać i płać! Złodziejska banda urzędniczych nierobów.

 • Kto pokryje koszt (gość)

  Mialem wczesniej bezterminowe prawo jazdy zmienił mi sie adres wiec zmieniłem z na nowy adres i dali mi terminowe czyli na 15 lat ,później kto pokryje koszt nowego dokumentu po upływie tego czasu ,a wydanie teraz dokumentu kosztuje 100,50 ajak bedzie później? Pewnie jeszcze drożej

 • Karol 89-cio latek (gość)

  Mam 89 lat i teraz wymienilem prawo jazdy na nowe, wazne na 15 lat. To kto mi zaplaci za nastepne prawa jazdy jak bede je odnawial co nastepne 15 lat?

 • Tylwa (gość)

  Najlepiej oskarżyć dobrą zmianę ale ten przepis został wprowadzony za PO. No ale stado baranów nie chce się zapoznać kto i dlaczego wprowadził prawo jazdy terminowe.

 • Tylwa (gość)

  Takie zapytanie w którym kraju europejskim wydają prawo jazdy za darmo bez żadnych o płat.

 • Janno (gość)

  Ustawa z dnia19 stycznia 2013 r. wprowadziła terminowe prawa jazdy czyli PO a nie PIS

 • bobi (gość)

  I tak ma być Plastusie

 • autor (gość)

  czy badania tez trzeba robic

 • Abc (gość)

  Czy dyplom z uczelni tez trzeba zmienic, bo sie wyglad moze zmienic na zdjeciu? Prawo jazdy to ma na celu potwierdzać, ze mamy odpowiednie kwalifikacje. Dowod osobisty jest od tego, aby byl zawsze aktualny. Bzdura z ta wymiana..

 • daro (gość)

  podejrzewam że to są uroki 500+

 • Magda (gość)

  Mam identyczną sytuację z prawem jazdy

 • km 66 (gość)

  Gość wcześniej napisał,zmienia się wizerunek człowieka,i po co tyle zbędnych komentarzy Nie dziadujcie,to raptem wydatek dzienny 0,01835 złotego.

 • Ja (gość)

  Mam niezmienna wade wzroku od 12 lat(-2) dostalam prawko B wazne tylko na 5 lat...teraz musze zaplacic okuliste 50 zl. Zdjecie 25 zl. Badanie u lek med.pracy 200zl I wymiane druku 100,50 Na pobory 1500 zl To naprawde spory wydatek 375,50 przykry obowiazek...Zdzierstwo..

 • Baśka (gość)

  Czy ktoś próbował odkręcić datę ważności ? przy zmianie adresu 3 lata temu wpisano mi 15 lat , a wcześniej miałam bezterminowo. Jak to odkręcić ? pomóżcie

 • maciek (gość)

  Zaraz, zaraz, niezupełnie jest tak że chodzi o wymianę dokumentu bo zmienia się np wygląd twarzy na zdjęciu a nie ważność uprawnień. Mam prawko wydane w lutym 2015 roku po zmianie adresu zamieszkania. Mam 3 kategorie ABC. Na motocykl i osobówkę wpisali mi ważność do 2030 roku ale na ciężarowe ( C ) tylko na 5 lat do lutego 2020 pomimo że na wszystkie te kategorie miałem poprzednie prawko wydane bezterminowo, więc muszę prawko wymienić już po 5 latach aby zachować ważność na wszystkie kategorie. To jak to jest? Jak się jeździ ciężarowym to morda się szybciej starzeje czy jak?

 • Buntownik (gość)

  Jak macie mentalność niewolników i grzecznie poddajecie się każdemu nowemu przepisowi, którego jedynym celem jest wycisnąć z Was jeszcze więcej pieniędzy, to powiedzcie mi, dlaczego rząd miałby zaprzestać takich praktyk? Jaki mają powód, żeby przestać dokręcać Wam śrubę i Was okradać, skoro się nie stawiacie? Mało tego, jeszcze grzecznie chodzicie na każde wybory i wspieracie tych złodziei swoimi głosami. Jak Wam nakażą wymieniać prawko co rok, to też się poddacie takiemu rozporządzeniu. Jak Wam każą robić kurs, a potem zdawać państwowy egzamin na kartę rowerową, a każdy rower ubezpieczać tak jak samochód, to też się zgodzicie jak banda niewolników. Róbcie tak dalej, potulnie gódźcie się na wszelkie podatki, opłaty, kary, nakazy, zakazy które wprowadzi Wam rząd, a niebawem będziecie musieli odbywać obowiązkowe, płatne szkolenia na używanie własnego sracza, oczywiście zakończone państwowym egzaminem, a przy kiblach zamontują Wam urządzenia do uiszczania opłat za każde użycie.

 • tak myśle (gość)

  po co wymieniać prawko jesli mamy ważny dowód osobisty Policja przezież i go żąda przy kontroli a jak wiemy dowód nalkeży wymieniać co 10 lat jest to tylko jawne wyciąganie kasy z obywatela rozumiem mam 60 lat i wtedy badania jak i ważność jest ważna ale do tego wieku prawko nie powinno być wymieniane zwłaszcza jak sie ma dowód z aktualnym zdjęciem reasumując jest to jawne wyłudzenie kasy i nic po za tym moze najwyższy czas aby zacząć walczyć o swoje i nie dać sie dymać przez bande złodzieji i janosików którzy ustalaja budżet na początku roku ile wpłynie do budżetu z mandatów to tworzy tylko patologie i szukanie dziury w całym i wystawianie mandatów za nic

 • Jacek (gość)

  A jak się ma sprawa ważności uprawnień przy zdobyciu dodatkowej kategorii a dokładnie kat A. Czy ktoś zakładał sprawę w WSA ? Chciałbym wiedzieć czy można faktycznie wygrać taką sprawę ponieważ pan z którym rozmawiałem w ministerstwie stwierdził że i owszem mogę próbować się sądzić ale to i tak nic nie da bo wg prawa zaświadczenie które dostaję od lekarza ma wpisane kategorie w jednym bloku tzn A i B a to powoduje że wpis w ważności moich uprawnień kat B jest poprawny. Dał mi też do zrozumienia że mogę się sądzić a starostwa i tak się będą odwoływać od tych decyzji itd itp. Dlatego takie też i moje pytanie czy ktoś oprócz opisywanego tutaj przypadku faktycznie założył sprawę i wygrał ?

 • Tom (gość)

  W Polsce z przepisami to jeden wielki burdel. Bezterminowe jest bezterminowe. Kropka.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości