Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Białe tablice rejestracyjne

Data publikacji: Autor: (g)

 Do tej pory mieliśmy tablice o szerokości 112 mm, a według nowych przepisów bądą one o 8 mm wyższe. Taka norma obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej.

Numer białej tablicy składa się z siedmiu znaków - dwóch lub trzech liter, rozpoczynających numer i czterech lub pięciu cyfr. W niektórych powiatach będzie jeszcze dodawana na końcu jedna albo dwie litery - po to by zwiększyć pojemność numeracji.

Oznaczenia województw:
 D - dolnośląskie
 C - kujawsko-pomorskie
 L - lubelskie
 F - Lubuskie
 E - łódzkie
 K - małopolskie
 W - mazowieckie
 O - opolskie
 R - podkarpackie
 B - podlaskie
 G - pomorskie
 S - śląskie
 T - świętokrzyskie
 N - warmińsko-mazurskie
 P - wielkopolskie
 Z - zachodniopomorskie

Zmieniły się nie tylko kolory tablic, ale też ich wielkość. Komplet takich tablic kosztuje 80 zł. Do tego trzeba jeszcze dodać opłatę 10 zł za hologramy i 15 zł za naklejkę na przednią szybę. Trzeba też będzie wymienić dowód rejestracyjny, a to kolejny koszt 30 zł. Czerwony numer rejestracyjny na białym tle to tablice tymczasowe. Za numerem jest umieszczona czerwona naklejka z datą ważności takiej tablicy. Za jej wydanie zapłacimy 30 zł.
Wszystkie tablice, zarówno stałe jak i tymczasowe, są pokryte specjalną folią odblaskową sprowadzaną z zagranicy, na której wydrukowane są znaki wodne.

Pytania czytelników
- Jak to się ma do tablic imiennych? Wiem tylko, że koszt takiej tablicy to 1000 zł i nie może zawierać polskich znaków typu Ł, Ą, Ę itp. Interesuje mnie czy takie tablice są na stałe czy można je zabrać sprzedając samochód i zastosować je do drugiego samochodu nie ponosząc kosztów powtórnie . I co w przypadku sprzedaży pojazdu z imiennymi tablicami np. z nazwiskiem? Czy ktoś może używać nazwiska innej osoby jako nazwy samochodu?
Odpowiada MEDIATOR media@go.onet.pl:
- Tablice rejestracyjne, wszystkie, w tym imienne, są przywiązane do samochodu. I jeśli ktoś kupi samochód z takimi tablicami, to może je zostawić, albo przerejestrować samochód.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • izydor (gość)

  15 lat pozniej...

 • Marty McFly (gość)

  20 lat pozniej... :)

 • matiwhite (gość)

  21 lat później :)

 • zenon (gość)

  100 lat później

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości