Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Białe tablice

Data publikacji: Autor: PRO

Pojazd z białymi tablicami może być jedynie zarejestrowany i prowadzonyprzez osobę zameldowaną za granicą lub przebywającą w Polsce z wizą - tłumaczą pracownicy Biura Informacji Izby Celnej.

- Na granicy trzeba napisać prośbę o czasową odprawę celną i określić wartość auta - dodają.

 

Przemyt dla odważnych
Jeśli jego właściciel planuje sprzedaż samochodu na terenie Polski lub myśli o przekazaniu go jako darowizna, koniecznie musi to zgłosić i opłacić cło w Urzędzie Celnym. Należność uiścić musi osoba, na którą auto jest zarejestrowane. W innym wypadku pojazd zostanie czasowo zajęty. - Jeśli kupimy auto za granicą wjeżdżając do kraju trzeba to zgłosić podczas kontroli celnej - tłumaczą celnicy. - Samochód można oczywiście wwieźć do Polski bez opłacenia cła, jednak kary grożące właścicielowi przemyconego pojazdu są dotkliwe - dodają. Nakrytym można zostać podczas rutynowej kontroli drogowej. Artykuły 86 i 88 (przemyt) oraz artykuł 91 (paserstwo celne) Kodeksu Karnego przewidują grzywnę w wysokości 720-krotności dziennej stawki wynagrodzenia. W paragrafie 3 artykułu 23 określono ją od 1/30 do 400-krotności najniższego wynagrodzenia. W pierwszej kolejności przepada przemycany samochód, potem naliczana jest kara, której wysokość zależy od zamożności przestępcy.

 

Zmiana właściciela
Jeśli kupujemy pojazd na białych tablicach w Polsce również trzeba uiścić wszystkie opłaty. Bez tego nie będzie można przerejestrować pojazdu. Wybierając się do wydziału komunikacji najbliższego urzędu powiatowego dobrze jest mieć przygotowany komplet dokumentów:
- dokument własności pojazdu - fakturę lub umowę sprzedaży w wersji obcojęzycznej i po polsku
- dokument odprawy celnej, tzw. SAD
- dawny dowód rejestracyjny
- poświadczenie homologacji i zaświadczenie o przejściu badań technicznych, m.in. na zawartość szkodliwych substancji w spalinach, czyli Euro 2.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości