Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Biopaliwa są w porządku

Data publikacji: Autor: (LM)

mgr inż. Piotr Ozimek, właściciel dużej firmy spedycyjnej z Tychów - "Na temat biopaliw mogę się wypowiedzieć na podstawie moich doświadczeń z tzw. biopalem".

mgr inż. Piotr Ozimek, właściciel dużej firmy spedycyjnej z Tychów

- Na temat biopaliw mogę się wypowiedzieć na podstawie moich doświadczeń z tzw. biopalem - mieszanką oleju napędowego z olejem rzepakowym. Do grudnia 2001 roku sprowadzano tego rodzaju paliwo z Czech. Było to znacznie tańsze rozwiązanie niż zakup oleju napędowego w Polsce. Niestety, później nasz rząd wprowadził akcyzę i całe przedsięwzięcie przestało być opłacalne.
Biopal jakościowo był bardzo dobrym paliwem. Przez cały okres jego stosowania nie było żadnych kłopotów z silnikami o zapłonie samoczynnym w samochodach, które na nim jeździły (średnio każdy z nich przejechał ok. 200 tys. kilometrów). Ekologiczne paliwo tankowaliśmy zarówno do ciężarówek, jak i samochodów osobowych. Kiedy prywatnym chryslerem pojechałem na stację diagnostyczną i poprosiłem o sprawdzenie zadymienia spalin, diagności byli pewni, że popsuł im się sprzęt; nie chcieli uwierzyć, że diesel może wydzielać tak czyste spaliny.
Podobno wytwarzanie czeskiego biopalu opiera się na metodzie opracowanej w polskich instytutach naukowych. Po wprowadzeniu tego paliwa, produkcja rzepaku u naszego południowego sąsiada znacznie wzrosła. Nie rozumiem zatem, dlaczego i nasi rolnicy nie mieliby skorzystać z tej szansy.

Przeczytaj też: O biopaliwach | Nie na żywioł

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości