Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blokada alkoholowa. Dla kogo jest obowiązkowa?

(mm)
Blokada alkoholowa to w Polsce nowość. Jej instalowanie przewiduje tzw. ustawa o pijanych kierowcach z maja 2015 roku.

Ustawa z 20 marca 2015 roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz kilku innych ustaw, wprowadza dla sprawców skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, możliwość ubiegania się o zmianę sposobu wykonywania kary po upływie połowy orzeczonego sądownie zakazu prowadzenia pojazdów lub po 10 latach jeśli ten zakaz był orzeczony dożywotnio. Zmiana ta polega na wyposażenie pojazdu kierującego w blokadę alkoholową.

Blokada alkoholowa to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie sinika w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez potencjalnego kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Jej montaż to wydatek od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Pokrywa go skazany. Aby np. uniknąć sytuacji, aeby kontroli poddawać się za każdym razem kiedy uruchamiamy silnik, co byłoby kłopotliwe przy autach z systemem Start-Stop, w niektórych modelach odczyt jest ważny przez 30 minut po dokonaniu pomiaru.

Producenci urządzeń zwracali uwagę, że blokada wyposażona jest w przycisk serwisowy dzięki któremu uruchomimy w awaryjnej sytuacji pojazd bez poddawania się kontroli. Wystarczy wpisać kod. Pamiętać należy jednak, że poruszanie się bez wymaganej blokady lub blokaday, która nie posiada świadectwa corocznej kalibracji, jest traktowane jako złamanie postanowienia sądu. To przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.

 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty