Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

BMW F 650 CS

Data publikacji: Autor: Tadeusz Suchomski

Miejski krążownik

Już od kilku lat BMW pracowało nad lekkim motocyklem o przeznaczeniu miejskim. Po premierze w roku 2000 motocykla F650GS, lekkiego euchno, zdecydowano o poszerzeniu oferty o motocykl miejski F650CS.

F650CS jest typowym motocyklem dla mieszczucha, który potrzebuje nie sprawiającego kłopotów w eksploatacji pojazdu, pozwalającego na codzienne dojazdy do pracy lub weekendowe wypady.

Jednostka napędowa
F650CS wyposażono w czterosuwowy, jednocylindrowy, chłodzony cieczą silnik o pojemności 652 ccm i mocy 50 KM. Nowy system sterowania silnikiem BMS oprócz tradycyjnej już funkcji sterowania zapłonem, wtryskiem, ABS oraz kontroli katalizatora posiada również system automatycznego uruchamiania zimnego silnika. Minimalne zużycie paliwa przy stałej prędkości 90 km/h wynosi tylko 3 l na 100 km. Dla poprawienia manewrowości i stabilności jazdy obniżono punkt ciężkości motocykla przez umieszczenie zbiornika paliwa (15 l) pod siedzeniem kierowcy. Wlew paliwa znajduje się pomiędzy kierowcą a pasażerem po prawej stronie motocykla.
Napęd tylnego koła ku zas- koczeniu klientów BMW zastąpiono w miejsce łańcucha paskiem zębatym, który praktycznie nie wymaga obsługi.

Zawieszenie i hamulce
Przednie zawieszenie to podwójne, wzmocnione teleskopy o skoku koła 125 mm. Tylny wyposażono w pojedynczy wahacz z centralnym amortyzatorem olejowo-gaowym, o skoku koła 120 mm.
Hamulec przedni to pojedyncza tarcza o średnicy 300 mm współpracująca z dwutłoczkowym zaciskiem. Tylny hamulec to również pojedyncza tarcza o średnicy 240 mm współpracująca z jednotłoczkowym zaciskiem. Motocykl prowadzi się pewnie, bez zbędnych drgań.

Podsumowanie
Mimo widocznej tendencji na rynku motocyklowym przy kupnie motocykli o coraz większych pojemnościach i mocy, niezmienny pozostaje segment rynku zainteresowany lżejszymi, lecz również dynamicznymi motocyklami.
Pojazdy takie są adresowane do wszystkich tych, którzy potrzebują szybko przemieszczać się w mieście oraz dla ludzi stawiających pierwsze kroki motocyklowe.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • gałczyński (gość)

    witam,mam pytanko zakupiłen bmw cs 2002r przebiek 35 tys i ma kłopot przy odpalaniu na zimno za długo ,,chehle" gdy jest ciepły pali na tyk co moze byc walniente

  • n8n (gość)

    @gałczyński Siema, ten typ tak ma - podobno. To jednocylindrówka z dwiema świecami, nic z tym nie zrobisz, silnik Ci od tego nie wybuchnie, jeśli nie gaśnie w trakcie jazdy, to wszystko jet w porządku :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości