Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

BMW K 1200LT

Data publikacji: Autor: Tadeusz Suchomski

Bawarski krążownik

Jedną z najbardziej renomowanych firm motocyklowych na świecie jest BMW. Pojazdy tej marki wyróżniają się trwałością i niezawodnością. Kiedy w 1978 roku zaprezentowano BMW R 100RT, mało kto zdawał sobie sprawę, że stworzono motocykl do wielkiej podróży. Najnowszym modelem tego typu jest K 1200LT.

Jednostka napędowa
Przy pojemności skokowej 1171 ccm osiąga on moc 98 KM przy 6750 obr./min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 115 Nm przy 4750 obr./min. Taka charakterystyka silnika daje mu dużą elastyczność i miękkość pracy, tak potrzebną w turystycznych motocyklach.
Nad pracą silnika czuwa Bosch Motronic, którego mikroprocesory zarządzają systemem zasilania jak i zapłonem. Układ wydechowy wykonano ze szlachetnej stali i wyposażono go w sondę lambda i katalizator.

Układ napędowy
W pięciostopniowej skrzyni biegów, ostatni z nich ma charakter nadbiegu i służy do spokojnego i oszczędnego przemieszczania się ze stałą prędkością. Przy ważącym ponad 600 kg kolosie niezbędne było zamontowanie wstecznego biegu, którego źródłem napędu jest rozrusznik.

Hamulce
W wypadku tak ciężkiego motocykla niebagatelną rolę odgrywa wydajny układ hamulcowy. Nie dziwi zatem użycie w tylnym hamulcu zacisku z czterema tłoczkami. Tarcza hamulcowa o średnicy 285 mm jest tarczą pływającą. Zintegrowany system ABS jest w standardowym wyposażeniu.

Nadwozie
Obłe kształty powstały w wyniku wielogodzinnych studiów w tunelu aerodynamicznym. Dwa wloty powietrza widoczne pod reflektorem znamy z samochodów tej marki. Szybę przednią można zamówić w dwóch różniących się wysokościach. Jej położenie można regulować elektrycznie zza kierownicy. Siedzenie kierowcy można regulować pod względem wysokości w zakresie 770-800 mm, również pasażer ma możliwość odsunięcia oparcia o 25 mm. Kufry przeznaczone na bagaż są wkomponowane w bryłę nadwozia i stanowią integralną całość.

Wyposażenie
Zmieniacz płyt CD z czterema 20-watowymi głośnikami. System wykorzystujący słuchawki i mikrofony zintegrowane z firmowymi kaskami BMW. Przewidziano również odpowiednie złącza na telefon komórkowy. Przełącznik tempomatu (cruise control) mający za zadanie utrzymywać zaprogramowaną prędkość. Jest też komputer, który informuje o temperaturze powietrza, średniej prędkości, chwilowym i średnim zużyciu paliwa, również o ilości kilometrów, jakie można jeszcze na tym paliwie przejechać. Jakby tego było mało, z katalogu akcesoriów można zamówić turystyczną lodówkę.

Dane techniczne

Silnik czterosuwowy, chłodzony cieczą, czterocylindrowy, rzędowy, cztery zawory na cylinder, pojemność skokowa 1171 ccm, moc 98 KM
Sprzęgło jednotarczowe suche
Skrzynia biegów pięciostopniowa z biegiem wstecznym
Napęd tylnego koła wał napędowy
Zbiornik paliwa 24 l
Prędkość maksymalna 197 km/h
Zużycie paliwa 4,3 l/100 km przy 90 km/h, 5,7 l/100 km przy 120 km/h
Cena 37 000 DM (brutto)

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości