Wszystko
o samochodach

Samochody / Testy

BMW Mini

Data publikacji: Autor: pim

 W Polsce są już dostępne samochody mini. To nowa marka stworzona, a raczej wskrzeszona przez BMW.

Odwołuje się do tradycji jednego z najpopularniejszych aut lat 60. - malutkiego samochodziku firmy Morris o nazwie mini. Tyle, że stare mini było prostym samochodem, a jego nowa wersja to dobrze wyposażony, zaawansowany technicznie pojazd.

Podobnie, jak volkswagen nowego garbusa, tak BMW nowe mini adresuje widać zwłaszcza do tych, którzy mają sentyment do lat 60., kiedy byli młodzi, a teraz może sobie pozwolić na to, by ten sentyment akcentować takim autem jak mini.

Nowe mini ma wielodrążkowe tylne zawieszenie, rozwiązanie spotykane głównie w nieco większych autach. Nadwozie mimo stylizacji na małe, sportowe autko jest dość pojemne. Z wyjątkiem bagażnika, który ma zaledwie 150 l. Zapewne tym bardziej przydatna jest dzielona w połowie tylna kanapa.

Mini ma silnik benzynowy 1,6 l, o różnych poziomach mocy - 90 KM (mini one), 115 KM (mini cooper) lub 163 KM (mini cooper S). Niedawno wprowadzono także wersję z silnikiem wysokoprężnym 1,4 l, o mocy 75 KM. Najszybszy mini - cooper S - potrzebuje na osiągnięcie 100 km/h zaledwie 7,4 sekundy. Mini one D (diesel) na osiągnięcie 100 km/h potrzebuje co prawda 13,8 sekundy, ale za to spalanie mieści się w rejonie 5 litrów.

Wnętrze mini jest stylistycznie bardzo interesujące.
Na pewno nie można mu zarzucić prostoty
i jednostajności.

Poszczególne poziomy wyposażenia mają kulinarne oznaczenia: salt (sól), pepper (pieprz) i chilli. Jest też "poziom 0" czyli mini one bez pakietu. To najprostsza wersja, ale już wyposażona w m.in. w: 4 poduszki powietrzne, ABS, sygnalizację przebicia opon, elektrycznie otwierane szyby. Klimatyzacja w tej wersji jest w ogóle niedostępna.

W pozostałych to opcja. Z wyjątkiem coopera S chili, który ma już klimatyzację, a także system kontroli trakcji ASC+T. Dla pozostałych wersji ASC+T to także opcja.

Najtańsze mini kosztuje 14 600 euro, czyli ok. 65 tys. złotych. Za najdroższego coopera S, trzeba zapłacić już 100 tys. złotych. Na początek samochody są sprzedawane w 4 salonach BMW, m.in. w Katowicach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości