Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Boski gniew Agaty Szczech. Felieton Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Jerzy Iwaszkiewicz / Fot. Bartek Syta/Polskapresse Agatę Szczech przyjmował do pracy 25 lat temu słynny Rajmund Jahiel, który praktycznie wprowadził Renault na rynek polski. Nie znała francuskiego, ale wygrała konkurs i Jahiel powiedział, aby się nauczyła. Przez wiele lat zajmowała się prasą, a obecnie pełni funkcję dyrektora komunikacji, czyli porozumienia na rynku siedmiu krajów - terytorium Wschód. Napisaliśmy kiedyś felieton „Boski gniew Agaty Szczech" i tak się przyjęło. Jest lubiana.

Poza Szczech ciekawy jest również w Renault nowy system czterech kół skrętnych 4 Control System. Do szybkości 60 km/h tylne koła skręcają w przeciwnym kierunku co przednie co jest szczególnie istotne w mieście i zdecydowanie skraca promień skrętu. Powyżej tej szybkości koła skręcają normalnie w tym samym kierunku, ale za to auto bardzo dobrze trzyma się drogi. System stosowany jest m.in. w nowym, eleganckim samochodzie Renault Talisman  (od 92 tys. zł), który ma wszechstronne zastosowanie i nadaje się zarówno do ślubu jak i do rozwodu. Podobny system stosowany jest w samochodach BMW.

Redakcja poleca:

Fiat 124 Spider. Powrót do przeszłości
Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Renault długo szukało swojego wyrazu aż wreszcie znaleźli. Najpierw pojawiło się nowe Clio - całkowita zmiana projektowania, a obecnie nowe modele lecą jak z worka. Captur, nowe Espace, Talisman, Megane. We wrześniu pojawi się nowe Megane Combi, potem nowy Scenic, a także następca modelu Fluence, też dużo luksusu. W jednym tylko roku Renault przedstawia siedem nowych modeli i w żadnym jak twierdzą nie będzie się już psuła elektryczność. Sprzedaż samochodów Renault wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o 26 procent.

Do francuskich samochodów zawsze był pewien dystans, ale pomału zaczyna się to zmieniać. 300 tysięcy kilometrów przebiegu to już  codzienność. Prezesem Renault jest w dodatku Polak Grzegorz Zalewski, który ma poczucie humoru.

Następnym razem napiszemy o samochodach Mazdy, gdzie rolę Agaty Szczech pełni Magda Węglewska i jest jeszcze ciekawiej. Mazda ma opinie samochodów wyjątkowo mało usterkowych.

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości