Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Boski gniew Agaty Szczech. Felieton Jerzego Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Fot. Bartłomiej Pobocha Na polski rynek coraz bardziej wjeżdżają samochody Dacia. Po pierwsze są tańsze, nawet o 20 proc. w swojej klasie, a po drugie mają tzw. najlepszy stosunek ceny do wartości użytkowej, czyli tłumacząc na nasze tanio się płaci, aby dobrze jeździć.

We Francji sprzedano już prawie milion samochodów Dacia. Produkowane są w Rumunii, ale robi to Renault, a Francuzi lubią swoje. Ciekawy jest szczególnie nowy model, terenowej Dacii Duster, która jest jak najbardziej podobna do prawdziwego samochodu, ale za to znacznie tańsza. Terenowe auto z napędem 4x4 można kupić w granicach 50 tys. zł. Sprzedaż Dacii w Polsce wzrosła w ubiegłych roku aż o 24 proc. Zajmuje już 8. miejsce w rankingu sprzedaży i to nawet przed znaną i cenioną firmą Kia.

Fot. Archiwum Polscy kierowcy mają ucho i słyszą  co się mówi, a mówi się o Dacii coraz lepiej. Jeździliśmy ostatnio nowym Dusterem po Mazowszu m.in. przez Czerwińsk nad Wisłą, gdzie jest piękny kościół romański. Król Władysław Jagiełło gromadził w Czerwińsku wojska przed bitwą pod Grunwaldem tyle, że nie było jeszcze wtedy samochodów Dacia i armia w metalowych zbrojach musiała iść piechotą przeszło 200 kilometrów.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?
Ranking najlepszych ubezpieczycieli 2017
Rejestracja auta. Nietypowy sposób na oszczędności

Dobry rok ma również całe Renault. Sprzedano w ubiegłym roku przeszło 60 tysięcy samochodów (łącznie z Dacią), o 18 procent więcej aniżeli rok temu. Jest to rekordowy rok w historii firmy w Polsce i Renault awansowało na 5. miejsce w rankingu sprzedaży. Podoba się szczególnie nowe Clio, a także wspominany Duster. Renault wraz z Nissanem, Mitsubishi, Ładą i Dacią produkuje już rocznie 10 milionów 600 tysięcy samochodów rocznie i jest jednym z największych koncernów na świecie. Najlepiej w Europie sprzedaje się też elektryczny samochód Renault Zoe do którego opracowano nowy silnik.

Dużo sukcesów. Od 27 lat czyli od początku działania Renault w Polsce (zakładał firmę  słynny i lubiany Michael Jahiel), pracuje tu również Agata Szczech, najpierw jako szefowa od prasy, a obecnie jeszcze ważniejsza. Napisaliśmy kiedyś felieton „Boski gniew Agaty Szczech" i to by się zgadzało. Wie co mówi, jest lubiana, a poza tym jak tylko Renault wystawia nowe modele, to Szczech szyje sobie nową, elegancką suknię.

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości