Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bramki na A1 otwarte w lecie! Ale tylko przy dużych korkach

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz

Operator autostrady A1 będzie musiał otworzyć w miesiącach wakacyjnych bramki poboru opłat jeśli czas oczekiwania na uiszczenie opłaty przekroczy 25 minut!

Fot. Marzena Bugala-Azarko/Polskapress Operator autostrady A1 będzie musiał otworzyć w miesiącach wakacyjnych bramki poboru opłat jeśli czas oczekiwania na uiszczenie opłaty przekroczy 25 minut!

Motofakty.pl uzyskały potwierdzenie informacji o otwarciu bramek na autostradzie A1 w sytuacji, kiedy czas oczekiwania na uiszczenie opłaty przekroczy 25 minut. To tylko pozornie dobra informacja. Podwyższeniu bowiem ulega stawka opłaty za przejazd odcinkiem Rusocin - Nowa Wieś.

Jak poinformował nas Szymon Huptyś - rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury - w związku z przewidywanym na okres wakacyjny szczególnie wysokim natężeniem ruchu na autostradzie A1, w porozumieniu z koncesjonariuszem (GTC SA), w formie polecenia ministra wdrożono dwa mechanizmy usprawniające przejazd:
- pierwszy, to zaokrąglenie stawki opłaty za przejazd całym odcinkiem Rusocin – Nowa Wieś dla samochodów osobowych i motocykli z 29,90 zł do 30 zł na czas miesięcy wakacyjnych, tj. w okresie od 22.06.2018 r. do 2.09.2018 r.
- drugi, to umożliwienie odstąpienia od poboru opłat od wszystkich kategorii pojazdów na czas do 30 minut w sytuacji, gdy średni czas oczekiwania na uiszczenie opłaty w punkcie poboru opłat w Nowej Wsi lub w Rusocinie przekroczy 25 minut.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

W sytuacjach szczególnych, tj. kiedy 30 min. nie wystarczy do rozładowania zatoru i identyfikowane jest istotne ryzyko konieczności powtórnego podniesienia szlabanów w krótkim czasie, możliwe będzie wydłużenie czasu otwarcia bramek do 45 min.
Mechanizmy te mają zostać wprowadzone na czas wakacyjnych weekendów - od piątku od godz. 16.00 do niedzieli do godz. 22.00 oraz 15 sierpnia od godz. 00:00 do godz. 22.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?


Dobrze się stało, że minister podjął decyzję jeszcze przed wakacjami. Niepokoi tylko, że to kolejny rok, który pokazuje, że dotychczasowy system poboru opłat jest całkowicie nieefektywny i wymaga radykalnych zmian. Pod pozorem usprawnienia przejazdu podnosi się też opłatę (wprawdzie symbolicznie - ale jednak). Bardzo "umowne" jest także określenie czasu oczekiwania na uiszczenie opłaty - jak będzie to mierzone? Kto będzie dokonywał takich pomiarów? 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • RADEK (gość)

    WPROWADZIĆ WINIETY ZAMIAST BRAMEK !!!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości