Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Branża motoryzacyjna. Czy zyska na Brexicie?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Mimo że zaczęły się wakacje, kiedy praca w automotive raczej wyhamowuje niż nabiera tempa, utrzymują się pozytywne nastroje przedsiębiorców. Podczas gdy w lipcu w całym sektorze związanym z przetwórstwem przemysłowym ogólny klimat koniunktury kształtuje się na poziomie +3,1, w branży motoryzacyjnej wynosi aż +12,4 – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Czy wpływ na dalszą sytuację w branży będzie miał Brexit?

Optymizm przedsiębiorców z automotive, kilkukrotnie wyższy niż w całej branży przemysłowej, utrzymuje się od początku roku i wiele wskazuje na to, że będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach roku. Na klimat w branży motoryzacyjnej wpływa rosnąca nieprzerwanie od kilkudziesięciu miesięcy sprzedaż nowych samochodów osobowych zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej oraz rosnący eksport przemysłu motoryzacyjnego, który według AutomotiveSuppliers.pl w pierwszych czterech miesiącach tego roku wyniósł prawie 8 mld euro, czyli o 6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nie bez znaczenia jest również ogólna bardzo dobra sytuacja makroekonomiczna, w tym m.in. wzrost sprzedaży detalicznej i konsumpcji, co zapewne ma związek z wprowadzonym programem 500+.

Redakcja poleca:

Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Audi A4 kontra BMW 3

Auto po powodzi. Jak rozpoznać?

Wskaźnik ogólnej oceny koniunktury w automotive od początku roku wynosił odpowiednio: +15,9 w styczniu, +15,3 w lutym, +18,3 w marcu, +14,7 w kwietniu, +16,6 w maju oraz +13,5 w czerwcu. Wahania są związane z dynamiczną sytuacją gospodarczo-polityczną w Polsce, ale również w Europie, która ma wpływ zarówno na zakupy, jak i sytuację firm.

Ostatnio rynkiem wstrząsnęła informacja o wyniku referendum w Wielkiej Brytanii, czyli tzw. Brexicie. Warto jednak na tę kwestię spojrzeć z dwóch perspektyw. Pierwsza, to oczywiście wzrost niepewności, co stanie się, gdy Wielka Brytania, czyli jeden z najważniejszych europejskich rynków dla branży motoryzacyjnej, przestanie być członkiem Unii Europejskiej oraz jakie zostaną ustalone dalsze warunki współpracy. Jednak z drugiej strony, paradoksalnie, Polska może potencjalnie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zyskać. A to za sprawą mniejszej skłonności inwestorów do lokowania kapitału w Wielkiej Brytanii. Kiedy z listy potencjalnych konkurentów odejdzie tak silne państwo, słynące z liberalnego podejścia do przyciągania biznesu, inwestorzy mogą przychylniej spojrzeć właśnie na Polskę jako miejsce inwestycji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Patryk Domagala (gość)

    Stawiam na to, że zyska i to nie tylko sama branża produkcyjna, ale przede wszystkim wypożyczalnie takie jak polscy potentaci - Panek itp. Te zmiany powinny chyba solidnie pobudzić rynek w PL.

  • tajpan (gość)

    Fajnie. Ale może już wystarczy tego prymitywnego spamu panie Domagala.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości