Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Brough Superior SS100

Data publikacji: Autor: Tadeusz Suchomski

Rolls Royce wśród motocykli

Producentem tych znakomitych maszyn był George Brough. Swą działalność rozpoczął w 1921 roku, w małym warsztacie w Nottingham (Anglia).

Produkował pojazdy niezawodne, o dobrych osiągach - bez względu na koszty. Montował do swoich motocykli wszystko to, co uważał za najlepsze, np. silniki 600-1000 ccm takich firm jak JAP, Matchless i Motosacoche.

Brough Superior produkowany był w ograniczonych ilościach dla bogatych i chcących się wyróżniać klientów. Zakłady Georga Brougha opuściło wiele ciekawych modeli. Najsłynniejszym w historii firmy był SS100. Produkowano go od 1925 do 1940 roku. Silniki wykorzystywane w tym motocyklu były udoskonalane przez Brougha. Ze względu na najwyższą jakość wykonania, produkcja nie mogła osiągnąć masowej skali. Ogółem zbudowano około 3000 sztuk SS100.

Model SS100 przy mocy silnika 45 KM i masie własnej 180 kg mógł osiągnąć 193 km/h. Pojazd ten był wyposażony w czterosuwowy, dwucylindrowy, widlasty silnik firmy JAP. Pojemność skokowa tej jednostki napędowej wynosiła 995,2 ccm, a moc około 50 KM.

Czterostopniowa skrzynia biegów firmy Norton była oddzielona od silnika. Prosta rurowa rama, otwarta w części dolnej, miała resorowany widelec typu Castle, wyposażony w cierny amortyzator. Tylne koło było zawieszone na resorach piórowych. Hamulec mechaniczny działał tylko na koło tylne.

Dziennikarze testujący w tych latach SS100 określili ten model jako Rolls Royce'a wśród motocykli.

Brough zaprzestał budowy motocykli w 1940 roku i przestawił się na części lotnicze w ramach produkcji wojennej.

Do produkcji motocykli nie powrócił już nigdy. Od tego czasu motocykle tej marki stały się przedmiotem poszukiwań zbieraczy weteranów.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości