Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Brudne reflektory

Data publikacji: Autor: (rp)

Fot. Mercedes-Benz: Spryskiwacze reflektorów montowane są seryjnie tylko w niektórych modelach samochodów. Jesienią i zimą reflektory i pozostałe światła auta szybko się brudzą, gdyż drogi są zanieczyszczone błotem.

Jesienią i zimą reflektory i pozostałe światła samochodu szybko się brudzą, gdyż drogi są zanieczyszczone błotem. Drastycznie spada zasięg świateł, co ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Fot. Mercedes-Benz: Spryskiwacze reflektorów montowane s± seryjnie tylko w niektórych modelach samochodów.

 

W „ciemnym” okresie roku trzeba często czyścić światła. Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że światła samochodu ulegają zabrudzeniu aż w 60 proc. po zaledwie półgodzinnej jeździe w warunkach dużego zanieczyszczenia nawierzchni drogi. Warstwa nieczystości na szybach lamp pochłania tak wiele światła, że ich zasięg widoczności Fot. Hella: Jesieni± reflektory i ¶wiat³a tylne ulegaj± szybkiemu zanieczyszczeniu i trzeba je systematycznie czy¶ciæ. zmniejsza się nawet o 35 m. Oznacza to, że w niebezpiecznych sytuacjach kierowca ma do dyspozycji znacznie krótszy dystans na np. zatrzymanie pojazdu. Ponadto cząsteczki brudu rozszczepiają światło reflektorów w niekontrolowany sposób, powodując oślepianie jadących z przeciwka, co zwiększa ryzyko wypadku.

Bardzo korzystny jest system oczyszczania reflektorów. Obecnie rozpowszechniły się spryskiwacze, które kierują na reflektory płyn myjący pod wysokim ciśnieniem. Systemy Rys. Hella: Zasiêg reflektorów zmniejsza siê wraz z ich zabrudzeniem oczyszczania lamp są obowiązkowe wyłącznie w samochodach wyposażonych w reflektory ksenonowe. System oczyszczania lamp jest zwykle sprzężony ze spryskiwaczami szyby przedniej.

W wielu nowych modelach samochodów spryskiwacze reflektorów można zamówić jako wyposażenie dodatkowe przy zakupie nowego auta.

W samochodach nie posiadających takiego systemu, kierowcy powinni regularnie zatrzymywać się i ręcznie oczyścić lampy. Ważne jest też, by od czasu do czasu oczyścić także lampy tylne. Szorstkie gąbki i szmaty mogą uszkodzić powierzchnię szyb tylnych lamp zespolonych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości