Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Budowa dróg. Wady i zalety dróg betonowych (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/xx-news Do końca 2018 roku do użytku ma być oddanych ponad 300 km dróg krajowych. Zdecydowana większość zostanie wykonana w technologii betonowej.

- Określane są trasy dla których przewiduje się ciężki ruch, średnio powyżej 5 tys. ciężkich pojazdów na dobę. Wtedy sprawdza się czy pod względem technologicznym, może być wybudowana tzw. droga betonowa - wyjaśnia Jan Krynicki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Dla kierowców i komfortu ich jazdy nawierzchnia betonowa jest dobra, ponieważ jest jasna. W złych warunkach podróżowania, gdy pada lub jest ciemno, widoczność na tej drodze jest dobra - powiedział prof. nadzw. dr hab. inż. Mirosław Graczyk z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Zobacz także: Rząd wprowadza nowy podatek dla kierowców

Ponadto drogi betonowe są odporne na warunki atmosferyczne. Z drugiej strony, proces budowy tego typu dróg jest dłuższy i bardziej skomplikowany. Są one jednak trwalsze i nie wymagają czasochłonnych remontów nawierzchni.

Według planów pod koniec 2025 roku, sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce będzie miała blisko 6 tys. kilometrów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gość (gość)

  a gdzie ekrany akustyczne? Czy myśli się o ludziach mieszkających w pobliżu?

 • Ula (gość)

  I bardzo dobrze, że odchodzimy od dróg asfaltowych, chyba kazdy wystarczająco najeździł się po koleinach i dziurach. Dobrze zrobiona betonówka to solidna droga na bardzo długie lata, czego chciec więcej.

 • blum (gość)

  W mojej okolicy przez 2 zimy nie wolno było takiej drogi posypywac solą!!! Poza tym droga super!

 • Inzynier (gość)

  Kto jest głównym producentem cementu w Polsce (kto wykupił, cementownie i kopalnie piasku)? Kto "daje pieniądze" na drogi? Hmm... jupi Niemcy! I kasa wraca normalnie Perpetum Mobile :D A najgorzej, że my sami bronimy tej propagandy.... Najlepsze, najtańsze.... Niemiecki wiadomo. hahaha

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości