Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Budują

Data publikacji: Autor: Adam Woźniak

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec Tylko trzy miesiące pozostały drogowcom na skończenie śląskiego odcinka autostrady A4. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakłada, że termin oddania trasy będzie dotrzymany.

 

Fot. Arkadiusz £awrywianiec

– Jeśli tylko nie przeszkodzą nam gwałtowne zawirowania pogodowe, zdążymy – powiedział DZ Sylwester Kasperek, naczelnik wydziału autostrad katowickiego oddziału GDDKiA.

Budowa niespełna 16-kilometrowego odcinka pomiędzy Chorzowem Batorym a Sośnicą pod Gliwicami pochłonie prawie 995 mln zł., które wykłada budżet państwa oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Koszty są wysokie z uwagi na bliskość aglomeracji oraz szkody górnicze. M.in. z tego powodu wprowadzenie opłat jest bardzo prawdopodobne, choć na razie nie ma w ich sprawie decyzji, a jedynie koncepcje. Jedna z nich zakłada nieco niższe stawki na śląskim odcinku trasy, inna – zmieniony system opłat.

 

Stalexport na razie nie zdradza szczegółów dotyczących budowy systemu poboru opłat, ale bramek można spodziewać się na węźle Batory, na węźle Wirek oraz Sośnica, gdzie w przyszłości A4 zostanie połączona węzłem z trasą A1. Odcinek od Batorego do Brzęczkowic raczej na pewno pozostanie bezpłatny.

Władze województwa próbują zablokować wprowadzenie opłat.

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości