Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Buell firebolt XB12R

Data publikacji: Autor: (lm)

 O ile nazwa Harley-Davidson na całym świecie bezbłędnie kojarzona jest z amerykańskimi motocyklami, o tyle o maszynach marki Buell słyszało już znacznie mniej osób.

Buell firebolt XB12R z silnikiem
o mocy ok. 100 KM.

Obco brzmiąca nazwa wzięła się od nazwiska twórcy sportowych jednośladów - Erica Buella. Wcześniej pracował on w zakładach Harleya oraz brał udział w wyścigach motocyklowych.

W 1984 roku Eric Buell postanowił samodzielnie zająć się produkcją motocykli; pierwsze maszyny skonstruował w przydomowej szopie. Z czasem produkcja jednośladów osiągnęła poziom kilkudziesięciu egzemplarzy rocznie. Z uwagi jednak na ograniczone środki finansowe o poważniejszym rozwoju przedsiębiorstwa nie było mowy. Jedynym sposobem na rozwinięcie skrzydeł okazało się utworzenie spółki z Harleyem Davidsonem. Miało to miejsce w 1993 roku. Harley objął 49 proc. udziałów w nowym przedsięwzięciu.

Sprzedaż szybko wzrosła - w 1996 roku Buell znalazł już ponad 2,5 tys. klientów. Taki sukces spowodował, że Harley postanowił mieć markę Buell na własność i w 1998 roku wykupił od Erica Buella pozostałe udziały, pozostawiając mu jedynie 2 proc. Obecnie twórca sportowej marki jest szefem działu technicznego Buella.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości