Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Butle zamiast baku

Data publikacji: Autor: Paweł Chwał - Gazeta Krakowska

Fot. Adam Warżawa

Tarnów dołączył do elitarnego grona miast, w których można jeździć już nie tylko cicho, bezpieczniej dla środowiska ale i taniej. Na ulice wyjechały autobusy napędzane silnikami zasilanymi gazem ziemnym.

 Fot. Adam War¿awa

Litr sprężonego gazu ziemnego to obecnie wydatek 1,22 zł. Jest to więc najtańsze dostępne obecnie paliwo na rynku. Aby jednak samochód mógł właściwie funkcjonować, konieczne jest jego odpowiednie przystosowanie związane m.in. z zamontowaniem w aucie sporych rozmiarów butli na gaz.

 

Tanie paliwo, droga instalacja

 

W przypadku samochodów osobowych jest to koszt ok. 7 tys. zł. Przystosowanie autobusu do zasilania gazem ziemnym sięga już 200 tys. zł. - To dla nas ogromny wydatek, stąd na początek po tarnowskich ulicach kursować będą dwa autobusy - mówił podczas wczorajszej uroczystej inauguracji nowej stacji prezes tarnowskiego MPK Henryk Łabno. Na podstawie umowy z Oddziałem Gazowniczym Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie (głównym inwestorem i właścicielem stacji) MPK systematycznie ma przystosowywać kolejne autobusy i wprowadzać je do eksploatacji tak, aby na koniec 2005 r. było ich już 18.

 

Jest klient, jest stacja

 

Warunkiem w ogóle otwarcia takiej stacji w Tarnowie było pozyskanie odpowiedniego klienta, który zechciałby zasilać swoją flotę transportową sprężonym gazem ziemnym, poprzez stopniowe jej adaptowanie. Na razie włożyliśmy w to dużo pieniędzy, ale nie ukrywam że liczymy na profity - podkreślał prezes Karpackiej Spółki Gazownictwa Bogdan Pastuszko.

 

Technologia CNG jest szeroko stosowana na zachodzie. W Polsce jest to wciąż nowość.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości