Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie Artykuł sponsorowany

Car wrapping – wszystko, co musisz wiedzieć o oklejaniu aut folią!

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny

Oklejanie-aut-TOP Oklejanie aut specjalną folią to dzisiaj jeden z najgorętszych trendów nie tylko w tuningu optycznym, ale także w całej branży motoryzacyjnej. Jeśli nie wiesz, w jakim celu okleja się auta i dla kogo przeznaczona jest ta usługa, to przeczytaj nasz artykuł. W tekście znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z car wrappingiem.

Co to jest car wrapping?

Car wrapping to oklejanie aut specjalną folią. Przy pomocy specjalnych narzędzi można w sposób niemal idealny, niewidoczny dla ludzkiego oka, okleić praktycznie każde auto, niezależnie od kształtu nadwozia i liczby przetłoczeń, różnego rodzaju folią, stosowną do przyszłego przeznaczenia.

Do czego służy car wrapping?

Car wrapping to nie tylko oklejanie aut w celu zmiany koloru lakieru, to także sposób na zabezpieczenie auta folią ochronną przed działaniem czynników mający niekorzystny wpływ na stan powłoki lakierniczej oraz sposób na szybką zmianę auta flotowego w nośnik reklamy lub elementów identyfikacji wizualnej firmy. Car wrapping wykorzystywany jest także powszechnie w motorsporcie do oklejania aut rajdowych i wyścigowych w barwy sponsora.

Zmiana koloru auta

Czy folią można oklejać tylko samochody?

Nie, przy dzisiejszym stopniu zaawansowania technologii i dostępności do różnego rodzaju folii, okleić można praktycznie każdy pojazd, niezależnie czy będzie to samochód, motor, statek powietrzny czy wodny. W ostatnim czasie car wrappping zyskał sobie uznanie wśród miłośników latania, coraz więcej właścicieli decyduje się na oklejenie swojego samolotu w barwy lub logotypy firmy.

Przed czym uchroni nasz samochód folia?

Przy pomocy folii ochronnej można zabezpieczyć auto przed: zarysowaniami i otarciami parkingowymi, odpryskami lakieru (folia amortyzuje uderzenia kamieni, żwiru i piasku), zabrudzeniami naturalnymi (np. owadami czy pyłkami kwiatów drzew) i chemicznymi (np. substancji wchodzących w skład asfaltu, środków sypanych w zimie na ulice), przebarwieniami i wyblaknięciami lakieru powodowanym przez promieniowanie UV.

Czy folia ochronna zapobiega powstawaniu korozji?

Choć folia nie jest w stanie całkowicie uchronić naszego nadwozia przed rdzą, to na pewno jest w stanie proces powstawania korozji nieco opóźnić i zmniejszyć skalę zjawiska.

Czy folia ochronna zniekształca kolor lakieru?

Nie, wręcz przeciwnie, wyciąga i nasyca barwę. Ponadto odpycha wodę, nadaje efekt hydrofobowy.

Ile czasu folia zachowuje swoje ochronne właściwości?

Przy odpowiedniej pielęgnacji, folia będzie chronić nasz lakier nawet przez 10 lat.

Czy folia ochronną można zabezpieczyć tylko niektóre elementy nadwozia?

Tak, producenci folii ochronnych oferują pakiety do całościowego i częściowego oklejania aut. Istnieje także możliwość oklejenia auta folią ochronną według indywidualnego wzoru (elementów karoserii najbardziej narażonych na działanie czynników negatywnych).

Zmiana koloru auta

Ile trwa oklejenie samochodu?

Czas oklejenia auta zależny jest od wielkości, kształtów nadwozia, ilości elementów i celu oklejenia. Można powiedzieć, że średnio oklejenie auta w celu zmiany koloru lakieru trwa 3 dni. Oczywiście bardziej skomplikowane projekty reklamowe będą wymagały nieco więcej czasu.

Ile kosztuje oklejenie auta?

Średnio oklejenie auta w celu zmiany koloru nadwozia kosztuje 4-6 tys. złotych. Cena oklejenia jest ustalana indywidualnie i zależy nie tylko od wielkości auta, ale także ceny i faktury folii (folie metaliczne są najtrudniejsze w aplikacji, a przez to najbardziej pracochłonne).

Zmiana koloru auta

Czy oklejać można tylko nowe auta?

Nie, teoretycznie można okleić każde auto. Istotne jest, aby auto nie miało ubytków lakieru i ognisk korozji. Przed oklejeniem należy je usunąć.

Czy auto do oklejenia trzeba przygotować w jakiś specjalny sposób?

Nie, samochód przed oklejeniem należy dokładnie umyć. Trzeba także usunąć już obecne niedoskonałości lakieru, tak, aby był on idealnie gładki.

Czy można folią okleić także elementy wewnętrzne auta?

Tak, folią można okleić zarówno wszystkie zewnętrzne elementy nadwozia, jak i wewnętrzne elementy wyposażenia oraz wszystkie elementy dekoracyjne (boczki i wnęki drzwi, elementy deski rozdzielczej itp.).

Czy do oklejenia auta trzeba demontować jakieś elementy karoserii?

Generalnie tylko te, które będą utrudniać prawidłowe położenie foli we wszelkiego rodzaju zagłębieniach czy przetłoczeniach. Najczęściej na czas aplikacji zdejmowane są zderzaki, klamki i lampy.

Zmiana koloru auta

Czy folie można łatwo usunąć?

Folię można usunąć w każdej chwili bez uszczerbku dla lakieru. Po zerwaniu folii możemy cieszyć się lśniącym i błyszczącym lakierem bez otarć, odprysków i zarysowań.

Czy oklejone auto folią można normalnie myć?

Tak, auta oklejone folią można myć w tradycyjny sposób (zalecane są myjnie bezdotykowe i ręczne, należy jedynie unikać myjni szczotkowych) i pielęgnować woskiem. Regularne natłuszczanie podtrzyma efekt wizualny i wydłuży czas ochrony. Artykuł przygotowany przez specjalistów z https://wrap-ninja.com/

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości