Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Celnicy, oddajcie akcyzę

Data publikacji: Autor: (pw)

Do Izby Celnej w Łodzi wpłynęło kilkanaście wniosków o zwrot akcyzy wpłaconej za samochody sprowadzone po 1 maja 2004 roku z innych krajów unijnych. Prywatnych importerów aut ośmieliły doniesienia, że fiskus pobiera akcyzę zgodnie z prawem polskim, ale niezgodnie z unijnym.

 

- Wniosków byłoby pewnie więcej, bo samochody w naszym regionie sprowadziło 20 tys. osób - szacuje Daniela Jędrychowska, rzeczniczka łódzkiej Izby Celnej. - Większość jednak rezygnuje, bo wpłacona akcyza zwykle nie jest wysoka.

 

Przeciętna akcyza za auto, importowane przez mieszkańca województwa łódzkiego, rzadko przekracza kilkaset złotych. Najwyższa wpłata to około 8 tysięcy. Osoby sprowadzające samochody na ogół deklarowały zaniżoną wartość aut, od której zależy wysokość podatku.

 

Ministerstwo Finansów obstaje przy stanowisku, że pobieranie akcyzy jest legalne.

- Jest zgodne z polskim prawem. Z unijnym również, bo wysokość akcyzy każde państwo może uregulować samo - mówi Maria Hiż, specjalistka do spraw celno-akcyzowych w biurze komunikacji społecznej resortu finansów.

 

Innego zdania są prawnicy

 

- Każde państwo może mieć wewnętrzne przepisy, ale nie powinny one dyskryminować tych, którzy kupują samochody w innym kraju - odpowiada Arkadiusz Cudak, sędzia z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. - Za auto kupione w Polsce nie płacimy akcyzy, a gdy kupimy je w innym kraju UE, możemy zapłacić nawet 65 proc. jego wartości.

 

Wniosek o zwrot akcyzy trzeba skierować do urzędu celnego, w którym zapłaciliśmy podatek. Jeżeli urząd go nie uzna, można się odwołać do Izby Celnej. Gdy i to nie przyniesie skutku, do sądu administracyjnego. Pierwsze pozytywne dla właścicieli aut wyroki zapadły już w Białymstoku i Olsztynie.

 

Komisja Europejska chce postawić Polsce oficjalny zarzut łamania unijnych przepisów

 

Francja i Finlandia przegrały przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości sprawy o nielegalne pobieranie akcyzy, wytoczone przez ich obywateli.

 

Prawdopodobnie jesienią akcyzę zastąpi opłata ekologiczna. Za pierwszą rejestrację samochodu w Polsce zapłacimy od 1 - 4 zł za każdy centymetr sześcienny pojemności silnika. Najmniej zapłacą właściciele „proekologicznych” samochodów z katalizatorami.

 

Stawki podatku akcyzowego na sprowadzane do Polski samochody:

 

Rok produkcji pojazdu

2004 i 2005

2003

2002

2001

2000

1999

1998 i starsze

Pojemność silnika powyżej 2000 cm3

13,6

25,6

37,6

49,6

61,6

65,0

65,0

Pojemność silnika do 2000 cm3

3,1

15,1

27,1

39,1

51,1

63,1

65,0    

           

Źródło: Ministerstwo Finansów

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • arti (gość)

    Czy ktoś zna jakieś podstawy prane na które można się w takich wnioskach powoływać?? A co w przypadku gdy kupujący kupił samochód z już zapłaconą akcyzą przez sprzedającego?? Przecież faktycznie taką opłatę poniósł kupujący bo akcyza była doliczona przez sprzedającego do wartości samochodu. Czy taki kupujący też ma prawo domagać się zwrotu akcyzy (którą tak na w prawdzie zapłacił kupujący z tym, że dokument potwierdzający zapłatę akcyzy jest na sprzedającego)?? Pozdrawim

  • kancelaria (gość)

    Prowadzimy sprawy dotyczące zwrotu akcyzy od samochodów sprowadzonych z Unii Europejskiej. Bez żadnego ryzyka. Zapraszamy. www.podatekakcyzowy.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości