Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Celnicy zajrzą do baku

Data publikacji: Autor: (am)

fot. Paweł Nowak Polska Inspekcja Celna rozpoczyna kilkumiesięczną serię kontroli zbiorników paliwa w samochodach osobowych i ciężarowych. Chodzi o sprawdzenie czy nasi kierowcy nie jeżdżą na oleju opałowym.

Polska Inspekcja Celna rozpoczyna kilkumiesięczną serię kontroli zbiorników paliwa w samochodach osobowych i ciężarowych. Chodzi o sprawdzenie czy kierowcy nie jeżdżą na oleju opałowym.

 

fot. Pawe³ Nowak Wielu kierowców nie tankuje oleju napędowego, który kosztuje ponad 3 zł za litr, tylko wlewa do zbiorników paliwa olej opałowy (koszt 1-2 zł za litr).

Wg danych analityków około 15 proc. samochodów z silnikami Diesla (auta osobowe, ciężarowe i pojazdy rolnicze) jako paliwa używa oleju opałowego ponieważ jest tańszy. Akcyza na olej opałowy wynosi tylko 40 gr. za litr, a na olej napędowy 1 zł.

 

Celnicy zamierzają się przeciwstawić nieuczciwym kierowcom. Od pierwszych dni maja celnicy wyposażeni w specjalne urządzenia służące do sprawdzania jakości paliw, będą mogli zatrzymać każdy samochód w ruchu i zajrzeć do baku. Kierowca, któremu zostanie udowodniona jazda na oleju opałowym, zostanie obciążony grzywną w wysokości 500 zł.

 

Celnicy mają także prawo do zatrzymania samochodu będącego w ruchu. Uprawnienie to daje im znowelizowany kodeks celny i prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z ordynacją podatkową i ustawą o akcyzie mogą też kontrolować stacje benzynowe, co do których istnieje podejrzenie o sprzedawanie oleju opałowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości